Nawigacja

Aktualności

Przegląd „Historia w filmie”. Projekcja „Rysia” – Kielce, 13 lutego 2020

W kinie „Fenomen” (Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. Ściegiennego 2) odbędzie się 13 lutego 2020 r. (godz. 18.00) kolejna projekcja w ramach VI edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”.

  • Przegląd „Historia w filmie”. Projekcja „300 mil do nieba”  – Kielce, 16 stycznia 2020
    Przegląd „Historia w filmie”. Projekcja „300 mil do nieba” – Kielce, 16 stycznia 2020

Widzom zostanie zaprezentowany film „Ryś” w reż. Stanisława Różewicza. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Akcja filmu toczy się na ziemiach polskich w czasie okupacji niemieckiej. Do księdza Konrada zgłasza się młody partyzant Ryś, który chce się wyspowiadać przed wykonaniem wyroku na zdrajcy i otrzymać rozgrzeszenie za ten czyn. Zdumiony ksiądz dowiaduje się, że owym zdrajcą jest stelmach Alojz, którego on zawsze miał za uczciwego człowieka, w dodatku ukrywającego żydowską rodzinę. Podejrzewa pomyłkę, więc prosi partyzanta, by wstrzymał się z egzekucją. Ryś odpowiada, że niewykonanie rozkazu jest karane śmiercią, jednak może się zgodzić na jednodniową zwłokę.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca 2019 do lutego 2020 r.

W programie przeglądu znajdują się filmy, których reżyserami są: Vanja d' Alcantara, Filip Bajon, Tadeusz Chmielewski, Maciej Dejczer, Janusz Kijowski, Mirosław Krzyszkowski, Kazimierz Kutz, Paweł Pawlikowski, Stanisław Różewicz, Wojciech Smarzowski,  Andrzej Wajda i Peter Weir.  Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.  Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury  w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5).

do góry