Nawigacja

Aktualności

Kielczanie uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

W Kielcach odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

10 lutego 2019 r. w Kielcach odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach. Dr Tomasz Domański przypomniał, że Armia Krajowa oznaczała nową jakość w podziemnym życiu konspiracyjnym kraju. – Wokół AK miało się koncentrować scalanie wszystkich organizacji konspiracyjnych w jedno podziemne wojsko polskie. Armia Krajowa przejęła wszystkie struktury Związku Walki Zbrojnej, m.in. broń i ludzi – wyjaśnia historyk.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kieleckiej katedrze. Następnie uczestnicy przeszli przed pomnik AK na Skwerze Stefana Żeromskiego, gdzie odśpiewano hymny państwowy oraz Armii Krajowej. Wręczone zostały także odznaczenia dla osób zasłużonych w propagowaniu pamięci o żołnierzach AK.

Organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Kielce, Urząd Miasta Kielce. Partnerzy to: Delegatura IPN w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Z historii ZWZ/AK

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie zawiązana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. W lutym 1942 r. naczelny wódz gen. Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, która z czasem stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie. W czasie swego największego rozwoju, w 1943 r. liczyła około 380 tys. żołnierzy.

do góry