Nawigacja

Aktualności

Sesja popularnonaukowa poświęcona dwóm duchownym – Bliżyn (woj. świętokrzyskie), 9 grudnia

  • o. Wojciech Szlenzak. Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
    o. Wojciech Szlenzak. Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Z okazji 100. rocznicy założenia samodzielnej parafii pw. św. Ludwika w Bliżynie zapraszamy do udziału w okolicznościowej sesji popularnonaukowej, która odbędzie się 9 grudnia 2018 r. (godz. 15) w kościele parafialnym w Bliżynie (ul. Kościuszki 90). Podczas spotkania zaprezentowane zostaną referaty poświęcone sylwetkom dwóch duchownych związanych z bliżyńską wspólnotą parafialną.

Robert Piwko z Delegatury IPN w Kielcach opowie o losach o. Wojciecha Szlenzaka, duchownego pochodzącego z Ubyszowa, który w okresie okupacji niemieckiej zaangażował się w konspirację niepodległościową na ziemi sandomierskiej. Podczas akcji „Burza” był kapelanem oddziału kpt. Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka”. Wraz z żołnierzami 2. Pułku Piechoty Legionów AK przeszedł cały szlak bojowy jednostki.

Po wojnie, za zgodą biskupa sandomierskiego, wstąpił do Zgromadzenia Benedyktynów w Tyńcu. W latach 50. XX wieku dwukrotnie sprawował urząd proboszcza w tamtejszej parafii. W tym czasie dał się poznać jako odważny duszpasterz, publicznie krytykujący niektóre działania władz partyjno-państwowych „Polski ludowej”.

W drugim wystąpieniu Roman Falarowski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie przybliży postać ks. Leona Rafalskiego. Ten duchowny, uczestnik strajku szkolnego w 1905 r. był absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W czasie okupacji niemieckiej pełnił obowiązki proboszcza parafii Smogorzów. Utrzymywał kontakty z członkami podziemia niepodległościowego. Zmarł w 1966 r., a jego szczątki zostały złożone na cmentarzu w Mircu.

Spotkanie swoim występem uświetnią członkowie „Scholi Astra Dei” działającej przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sorbinie.

do góry