Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy z okazji stulecia odzyskania niepodległości – Olkusz, 9 grudnia

W uroczystościach wziął udział dyrektor krakowskiego IPN

Na Starym Cmentarzu w Olkuszu 9 grudnia 2018 r. odsłonięta została tablica, upamiętniająca organizacje wojskowe, polityczne i społeczne z dawnego powiatu olkuskiego, które wniosły wkład w odbudowę niepodległej Polski w 1918 roku.

Wśród kilkudziesięciu organizacji, jakie działały w latach 1914-1918 na ziemi olkuskiej były m.in. straże pożarne, organizacje pomocy społecznej (np. Komitet Ratunkowy Powiatu Olkuskiego), stowarzyszenia spożywcze, kulturalne i sportowe, samorządy, szkoły i towarzystwa skautingowe.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Następnie zgromadzeni przeszli na Stary Cmentarz, gdzie dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy wmurowanej w Ścianę Pamięci. 

Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie podczas uroczystości odczytał list skierowany do zebranych od dr. Jarosława Szarka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który następnie przekazał na ręce Burmistrza Olkusza. Zebrani przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, organizacji oraz władz, a także Oddziału IPN w Krakowie, złożyli wieńce pod poświęconą tablicą. 

Patronat honorowy nad uroczystością objął Instytut Pamięci Narodowej, który również ufundował odsłoniętą tablicę.

do góry