Nawigacja

Aktualności

Kielecki spektakl „Raport z marzenia o Polsce”

12 grudnia 2018 r. mieszkańcy Kielc i regionu świętokrzyskiego obejrzeli spektakl teatralny „Raport z marzenia o Polsce” w reż. Jarosława Tochowicza. Następnego dnia przedstawienie zobaczyli uczniowie świętokrzyskich szkół. Podczas spektaklu odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Niepodległa w obiektywie”, zorganizowanego przez delegaturę IPN w Kielcach.

Sztuka pozwalająca zrozumieć o co w okresie PRL walczyło społeczeństwo, spodobała się widzom, którzy byli pod wrażeniem tego, jak młodzi aktorzy przypomnieli wydarzenia z tamtych dni.

Widziałam, jak kształtowała nas ta rzeczywistość w różnych sytuacjach. Jak często nieświadomi wpadaliśmy w wir historii. Dopiero wtedy zaczynaliśmy rozumieć, co się dzieje. Dobrze, że była „Solidarność”. Dobrze, że był papież Jan Paweł II. Jednak po latach nasze drogi się rozeszły. Ten spektakl stawia pytanie, dlaczego jesteśmy aż tak bardzo podzieleni, a przecież byliśmy wspólnotą – podkreśliła naczelnik delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

„Raport z marzenia o Polsce” to sztuka wyreżyserowana w konwencji teatru dokumentalnego, przedstawiająca proste, prawdziwe, ludzkie historie. Spektakl oparty na wspomnieniach członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Solidarności, którzy w 1980 r. mieli 20 lat, ukazuje historię generacji, która marzyła o wolnej Polsce i ją budowała. Z dala od pierwszych stron gazet czy krajowej polityki, opowiadania te tworzą dramatyczne napięcie, mówiące o walce między ziszczeniem marzeń a ich niespełnieniem. Sztuka przedstawia pokolenie studentów, które urzeczywistniło pragnienie Polaków o wolności.

Osiem historii byłych członków NZS na scenie opowiedziała para aktorów: Anna Kończal i Filip Bochenek. Reżyserem spektaklu jest Jarosław Tochowicz, współautorem scenariusza Wojciech Markiewicz, a za scenografię odpowiada Paulina Hrabia.

do góry