Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

W Kalwarii Zebrzydowskiej i Ciężkowicach można oglądać wystawę „Ojcowie Niepodległości”

Kolejne małopolskie miasta na biało-czerwonym szlaku IPN

Na rynkach w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Ciężkowicach można oglądać wystawę IPN, zatytułowaną „Ojcowie Niepodległości”. 22 listopada 2018 r. obie plenerowe ekspozycje otworzył dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. W Kalwarii – w towarzystwie burmistrza, dr. hab. Augustyna Ormantego, w Ciężkowicach – burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza, Tomasza Stelmacha z Zarządu Powiatu Tarnowskiego oraz dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Paderewskiego, Józefa Parysa.

W obu miastach młodzież szkolna obecna na uroczystościach otrzymała niepodległościowe upominki, które przywiózł Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” przybliża liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponaddwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.

Jest także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z listopadem 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. Wystawę przygotował Oddział IPN w Szczecinie.

do góry