Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z cyklu „Historia dla każdego”. „Zakazane święto: 11 listopada w Polsce Ludowej” – Kielce, 21 listopada

Nowa sytuacja społeczno-polityczna, w jakiej znalazła się Polska po zakończeniu II wojny światowej, przyczyniła się do zmian w kalendarzu świąt państwowych. W 1945 r. władze komunistyczne zlikwidowały Święto Niepodległości. W jego miejsce wprowadzono tzw. Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Obchodom upamiętniającym odzyskanie niepodległości po II wojnie światowej poświęcony będzie wykład Edyty Krężołek z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach. Spotkanie z cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski odbędzie się 21 listopada 2018 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5). Początek o godz. 17.

Podczas wykładu omówione zostaną próby kultywowania obchodów 11 listopada w okresie PRL, które groziły surowymi represjami ze strony władz. Komuniści próbowali wymazać ze społecznej świadomości datę 11 listopada 1918 roku oraz postać Józefa Piłsudskiego – jednego z głównych przywódców niepodległej Polski, którego oskarżono o zdradę demokracji.

do góry