Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Macieja Rydla na Przystanku Historia w Krakowie

Projekt edukacyjny „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”

Kontynuujemy spotkania z młodzieżą w ramach projektu edukacyjnego „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. 18 października 2018 r. naszym gościem był dr Maciej Rydel, wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, który wygłosił wykład pt. „Ziemianie znani i nieznani”, przybliżając licznie przybyłej młodzieży m.in. sylwetki rtm. Witolda Pileckiego, gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego, Karola Hilarego Tarnowskiego i adm. Józefa Unruga. Nasz gość nawiązał także do zaangażowania ziemian w działalność społeczną i konspiracyjną w czasie II wojny światowej.

Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie z inicjatywy prezesa Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Kraków Rafała Slaskiego.

  • Dr Maciej Rydel (ur. 1943)

Dokumentalista polskich dworów i historii ziemiaństwa. Właściciel zbioru ikonografii polskich dworów (m.in. 20 tys. fotografii). Autor książek: „Jam dwór polski” (1993 i 1997), „Oblicza polskiego dworu” (2003 i 2004, współautor Stanisław Markowski), „Dwór-polska tożsamość” (2012 i 2014), „Wiejskie dwory i pałace rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie” (2015), „Bibliografia ziemiańska” (2018). Autor ponad stu artykułów oraz odczytów na temat ziemiaństwa polskiego oraz 20 wystaw fotograficznych (m.in. w Brukseli i na Litwie).

Malarz dokumentalista, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i wiceprezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Kronikarz rodu Rydlów, organizator zjazdu Rydlów w 2000 roku w krakowskich Bronowicach (z okazji stulecia najsłynniejszego polskiego wesela).

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014) za zasługi dla dziedzictwa narodowego.

 

 

do góry