Nawigacja

Aktualności

Pontyfikalna msza święta w intencji ks. Władysława Gurgacza

Na Hali Łabowskiej odbyła się po raz 20. uroczysta msza święta w intencji o. Władysława Gurgacza TJ i poległych żołnierzy PPAN, którą odprawił bp Jan Szkodoń

Co roku wydarzenie gromadzi kilkaset osób. Pierwsza msza w intencji ks. Gurgacza odbyła się w 1998 r.  Rok później Henryk Ferenc i Zbigniew Obtułowicz, dwaj ocaleli żołnierze PPAN, postawili w lesie na Hali Łabowskiej obelisk ku czci swojego kapelana i poległych kolegów.

Na nabożeństwie 8 września 2018 r. obecni byli kpt. Stefan Kulig „Wicher” - partyzant PPAN, krewni ś.p. o. Władysława Gurgacza SJ oraz Stanisława Pióro ps. „Emir”, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu oficerskiego, leśnicy, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – Jacek Pawłowicz, Dariusz Walusiak – reżyser filmu o o. Gurgaczu, Zuzanna Kurtyka, a także Jerzy Basiaga – prezes Fundacji „Osądź mnie Boże”. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie reprezentowali dyrektor dr hab. Filip Musiał oraz dr Dawid Golik z Biura Poszukiwań i Identyfikacji.
 
Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. Dowodził nimi Stanisław Pióro ps. Emir. Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie w 1948 roku.  W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku strzałem w tył głowy w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Tuż przed śmiercią, stojąc przed trybunałem powiedział: - Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę. Kapłan spoczywa na cmentarzu Rakowickim.
 
do góry