Nawigacja

Aktualności

W Krakowie wręczono Medale „Dziękujemy za Wolność”

Uroczystość odbyła się 31 sierpnia 2018 r. na scenie letniej Nowohuckiego Centrum Kultury

Ustanowione w 2014 r. przez Stowarzyszenie „Sieć Solidarności” odznaczenie ma charakter koleżeński, środowiskowy, o zasięgu małopolskim. Do chwili obecnej łącznie przyznanych zostało ponad 667 medali.

Tym razem wyróżnienia przyznano osobom wyróżniającym się swoją postawą i działalnością w Solidarności Huty Tadeusza Sendzimira (b. Huta im. Lenina - HiL) w latach ’80 ub. wieku, osobom wspierającym tę działalność, szczególnie podczas Strajku w 1988 roku, a także  innym osobom wobec których wnioski złożyły osoby medal już posiadający.

Podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 r. wyznaczyło w Polsce nową drogę do wolności i solidarności. To także symboliczny dzień powstania „Solidarności”. Dr Michał Wenklar, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie w krótkim wystąpieniu do zebranych, przypominał że „to w komitetach rewolucyjnych, a potem w lokalnych komitetach Solidarności, można się było upominać o naprawienie doznanych osobiście krzywd, o interwencję w zakładzie pracy czy lokalnej administracji. Tam można było uzyskać realną pomoc – społeczeństwo miało w końcu reprezentanta swoich interesów, który był w stanie negocjować z formalną władzą, wymagać od niej, rozliczać z podjętych zobowiązań. Zapoczątkowana w sierpniu dekada stanowiła przedłużoną agonię systemu komunistycznego. Przyspieszył jej kres rok 1988 – kilka miesięcy temu obchodziliśmy równą, 30. rocznicę strajków, w tym zwłaszcza strajku nowohuckiego, które na nowo zmusiły władzę do negocjacji, ustępstw, doprowadzając w końcu do przemian 1989 i 1990 roku”.

do góry