Nawigacja

Aktualności

Pakiety edukacyjne IPN dla pierwszoklasistów w Małopolsce i Świętokrzyskiem – 3 września

Przedstawiciele Instytutu wzięli udział w uroczystościach inaugurujących rok szkolny w Krakowie, Kielcach i kilku małopolskich miastach

Tak jak w całym kraju, także w Małopolsce i Świętokrzyskiem, wszyscy uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymują dziś w prezencie od IPN niepodległościowe pakiety edukacyjne, w tym specjalny zeszyt i ołówek z graficznymi motywami nawiązującymi do pięknego jubileuszu stulecia odrodzenia się Ojczyzny. Do 11 listopada 2018 r. nasze upominki dotrą do każdego z kilkuset tysięcy uczniów pierwszych klas w kilkunastu tysiącach szkół podstawowych w całym kraju.

W Krakowie dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie odwiedził Szkołę Podstawową nr 7 im. Wojska Polskiego, przy ul. Spasowskiego 8. Witając najmłodszych uczniów placówki wyraził nadzieję, że zeszyt będzie dla nich pomocą w rozpoznawaniu historycznych bohaterów naszego kraju, a dla nauczycieli i rodziców inspiracją do rozmów, wycieczek oraz przygód edukacyjnych z historią.

W Świętokrzyskiem nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 190 tys. uczniów. Wojewódzka uroczystość z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli instytucji oświaty i kultury odbyła się w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego przy Alei Legionów w Kielcach. Uczestniczyła w niej naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita, która podczas swego wystąpienia mówiła o tym, jak ważną rolę odgrywa historia w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia. Ponadto przekazała na ręce dyrektor VII LO w Kielcach ołówki i zeszyty z wizerunkami „Ojców Niepodległości” dla uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny.

Inaugurację poprzedziła msza święta w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. Organizatorami uroczystości byli wojewoda świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty i dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach.

Przedstawiciele Oddziału IPN w Krakowie odwiedzili również szkoły w Nowym Sączu, Nowym Targu i Tarnowie. Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN dr Michał Wenklar wręczył edukacyjne upominki w nowosądeckiej Szkole Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jana Pawła II. Dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa odwiedził Szkołę Podstawową nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej w Nowym Targu, a Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, był w Szkole Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich w Tarnowie.

W Szkole Podstawowej im. kpt. pil. Mieczysława Medweckiego w Morawicy pod Krakowem odbyły się wojewódzkie uroczystości inauguracji roku szkolnego 2018/2019 w Małopolsce z udziałem m.in. kurator oświaty Barbary Nowak oraz Michała Masłowskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Tam także pierwszoklasiści otrzymali edukacyjne zestawy od IPN.

do góry