Nawigacja

Aktualności

W Krakowie pożegnano śp. Ewę Gawlikowską

Synowi Zmarłej przedstawiciele IPN przekazali Krzyż Wolności i Solidarności nadany Ewie Gawlikowskiej przez Prezydenta RP

Pogrzeb odbył się 20 lipca 2018 r. na cmentarzu Podgórskim. Podczas uroczystości żałobnych syn Zmarłej, Maciej Gawlikowski, odebrał Krzyż Wolności i Solidarności, nadany Ewie Gawlikowskiej przez Prezydenta RP. Niestety zły stan zdrowia nie pozwolił jej wziąć udziału w zorganizowanej przez Oddział IPN w Krakowie uroczystości odznaczenia 30 działaczy opozycji antykomunistycznej, która odbyła się 9 marca 2018 r. w pałacu Krzysztofory.

W imieniu Prezydenta RP zaszczytne odznaczenie przekazali Maciejowi Gawlikowskiemu zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń i naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie Rafał Dyrcz. 

Ewa Gawlikowska była związana z opozycją demokratyczną. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w działalność zakonspirowanych struktur NSZZ „Solidarność” przy Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie, a następnie Konfederacji Polski Niepodległej. Powielała i kolportowała ulotki i wydawnictwa podziemne, umożliwiła zorganizowanie w swoim domu podziemnej drukarni. Była także delegatką na zjazd w 1987 r. w Warszawie, podczas którego doszło do odrodzenia Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1984 r. zatrzymana i przesłuchiwana, inwigilowana przez SB do 1990 r.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu roku 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z czasów II RP.

do góry