Nawigacja

Aktualności

Krakowskie obchody 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Msza w kościele karmelitów, wieńce pod pomnikiem na cmentarzu Rakowickim, wystawa IPN na pl. Szczepańskim, wykład i projekcja filmowa w Muzeum AK

11 lipca 2018 r. o godzinie 9.30 odbyła się w kościele oo. Karmelitów Bosych Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1939-1946. Następnie uczestnicy obchodów udali się na cmentarz Rakowicki, by pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej odmówić modlitwę w intencji pomordowanych kresowian oraz złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Witając zebranych, Michał Masłowski, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, mówił: „Chcemy dziś oddać hołd naszym rodakom, mieszkańcom Kresów Południowo-Wschodnich, zarówno zamordowanym w czasie tych kainowych dni, jak i tym, którzy ocaleli i przez długie lata dźwigali brzemię okaleczeń fizycznych i duchowych. Chcemy też oddać hołd tym bohaterskim Ukraińcom, którzy mimo terroru i groźby śmierci nie bali się ratować swych polskich sąsiadów".

Nie tylko Wołyń...

Dokonując otwarcia wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie podkreślił, iż musimy pamiętać, że mówimy o ludobójstwie, które miało miejsce nie tylko na Wołyniu, ale także w Galicji Wschodniej. Trauma rzezi była czymś, co przez lata PRL-u było utajnione. Nie można było wówczas przypominać o tym, co działo się pod koniec II wojny światowej na Kresach. Ta wystawa jest jednym z tych elementów, które mają pozwolić z jednej strony edukować w sposób zrozumiały i obiektywny, a z drugiej poszerzać naszą świadomość.

W krakowskich obchodach 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu wzięli udział m.in. wicewojewoda małopolski Józef Gawron, zastępca prezydenta Krakowa dr hab. Andrzej Kulig i dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Wystawa na pl. Szczepańskim

Prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Plansze wprowadzają odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, omawiają sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Punktem kulminacyjnym wydarzeń było dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkujących na Wołyniu. Ekspozycja ukazuje również przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej. Podsumowano na niej wydarzenia na Kresach Południowo-Wschodnich w roku 1943. Na uwagę zasługuje plansza, opisująca działania ukraińskich Sprawiedliwych. Ekspozycję prezentowana będzie na pl. Szczepańskim do 24 lipca 2018 r.

Wykład i wystawa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

W gmachu przy ul. Wita Stwosza 12 prezentowana jest wystawy „Rzeź wołyńska”. Wykład „Samoobrony polskie na Wołyniu” wygłosił tam dr Paweł Naleźniak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Mówił o tym, jak Polacy mieszkający na Kresach starali się obronić przed atakami Ukraińców. O braku broni, żywności i lekarstw. O beznadziejnym położeniu wielu miejscowości, w których ludność polska była praktycznie bezbronna, ale także o wielkim wysiłku podejmowanym przez nieliczne osoby z przeszkoleniem wojskowym w celu ratowania rodaków. Na koniec spotkania odbyła się projekcja filmu „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

Organizatorzy uroczystości w 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu: Miasto Kraków, Oddział IPN w Krakowie, Muzeum AK w Krakowie
Współorganizatorzy: Polska Akademia Umiejętności i Fundacja Stanica Kresowa   

Ogólnopolski program uroczystości i przedsięwzięć IPN związanych z 75. rocznicą Krwawej Niedzieli oraz zbiór publikacji na temat zbrodni wołyńskiej

do góry