Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamięci Emila Augusta Fieldorfa „Nila”

Uroczystość w szkole podstawowej im. Frycza-Modrzewskiego przy ul. Topolowej 22 w Krakowie

Generał był uczniem tej placówki w latach 1901-1905. Pamiątkowa tablica jest inicjatywą rodziców dzieci uczących się w szkole, nauczycieli oraz rodziny „Nila”. Szyld ufundował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„Miejsce, w którym się zgromadziliśmy, przywodzi nam na myśl młodzieńcze lata szkolne gen. Fieldorfa +Nila+. Tym łatwiej dziś przywołać generała... jako wzór do naśladowania dla współczesnych uczniów” – napisał w liście do uczestników uroczystości dyrektor krakowskiego IPN Filip Musiał.

Generał Fieldorf (ur. 1895 w Krakowie, zm. 1953 r. w Warszawie) w czasie II wojny światowej dowodził Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. W ostatnich miesiącach działalności AK pełnił również funkcję zastępcy jej dowódcy, gen. Leopolda Okulickiego. Po aresztowaniu przez NKWD, w latach 1945-1947 był więziony w sowieckich łagrach na Uralu. Komuniści poddali go brutalnemu śledztwu, a w końcu zamordowali, ponieważ do końca pozostał wierny przysiędze i ideałom niepodległej RP.

IPN wciąż szuka miejsca pochówku „Nila”.

do góry