Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów 2018 na Przystanku Historia w Krakowie. Fotorelacja

W Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Dunajewskiego 8 odwiedziły nas prawdziwe tłumy

Noc z 18 na 19 maja 2018 r. rozpoczęliśmy muzycznie – Chór Kameralny Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I.J. Paderewskiego w Krakowie wykonał pieśni, związane z stuleciem odzyskania niepodległości. Po jego występie, w patriotycznym nastroju, ruszyliśmy w podróż w czasie.

Miłośnicy starego uzbrojenia, mundurów i dawnych wydawnictw buszowali po naszej strefie rekonstrukcji. Gościliśmy prawdziwych mistrzów w swoim fachu, czyli Grupę Rekonstrukcji Historycznej – Gorlice 1915. To jej członkowie co roku uczestniczą w przeprowadzanych z wielkim rozmachem, widowiskach w Sękowej, które przybliżają przełomowe wydarzenia bitwy gorlickiej z 2 maja 1915 r. 

Przyjechali też do nas rekonstruktorzy z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”. Swoją inscenizację poświęcili głównie AK-owskiej Akcji „Burza”. Ekspozycję uzbrojenia z czasów I i II wojny światowej urządziło Krakowskie Towarzystwo Strzeleckie. W podziemiach gmachu przy ul. Dunajewskiego 8 była też prezentacja pod hasłem „O Wolność i Niezawisłość”, przypominająca patriotów, którzy nie pogodzili się z podporządkowaniem Polski Związkowi Sowieckiemu.

Na Przystanku Historia IPN w Krakowie można było także wejść do siedziby Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z lat 1980-1981, poczytać podziemne wydawnictwa oraz ulotki i zobaczyć, jak je w tajemnicy drukowano. Leszek Jaranowski przypomniał sobie stare czasy.

Eksponowaliśmy również projekt Oddziału IPN w Krakowie, który realizujemy na stulecie wskrzeszenia Rzeczpospolitej. W cyklu Małopolscy Bohaterowie Niepodległości przybliżamy mniej znane osoby, zasłużone dla odrodzenia wolnej ojczyzny, odznaczone przed wojną Krzyżem lub Medalem Niepodległości i związane z Krakowem oraz Małopolską. Dotąd zaprezentowaliśmy sylwetki Józefa Ostafina – legionisty, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i III Powstania Śląskiego, posła, żołnierza AK, członka WiN-u; Alojzego Kaczmarczyka – legionisty, oficera Wojska Polskiego i AK, urzędnika państwowego, działacza WiN-u; ks. Ferdynanda Machaya – obrońcy polskości Spisza i Orawy, przedwojennego senatora, proboszcza na krakowskim Salwatorze i w kościele Mariackim; Antoniego Gryziny-Laska – legionisty, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, działacza społecznego, szefa Podokręgu Górskiego Związku Czynu Zbrojnego oraz Zofii Zawiszanki – działaczki niepodległościowej, legionistki, poetki i pisarki.

Na Przystanku Historia były również najnowsze technologie – multimedialna wystawa „Proces Józefa O.”, poświęcona Józefowi Ostafinowi. Wykonana w technologii Virtual Reality prezentacja robi wrażenie. Najmłodsi chętnie korzystali ze strefy gier planszowych, a starsi zwiedzali przepastny gmach dawnego Państwowego Banku Rolnego, w którym mieści się obecnie Centrum Edukacyjne IPN w Krakowie.

do góry