Nawigacja

Aktualności

Uroczystości w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej – Kraków, Wieliczka

Prezes IPN dr Jarosław Szarek uczcił pamięć pary prezydenckiej, Janusza Kurtyki i innych ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku

10 kwietnia 2018 r. rano, w ósmą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego w Krakowie, na grobie śp. Janusza Kurtyki, wiązanki kwiatów złożyli prezes IPN dr Jarosław Szarek i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał.

Prezes Szarek, a także przedstawiciele Oddziału IPN w Krakowie – naczelnicy Cecylia Radoń i dr Maciej Korkuć – wzięli udział w VIII Biało-Czerwonym Marszu Pamięci w Krakowie, zorganizowanym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Zebrani przeszli z Rynku Głównego, ul. Grodzką, na pl. o. Adama Studzińskiego. O godz. 8.41 pod Krzyżem Katyńskim rozpoczął się Apel Pamięci. Po nim uczestnicy patriotycznej uroczystości przeszli na wzgórze wawelskie. Prezes IPN złożył wiązankę kwiatów na sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu.

W południe pracownicy Oddziału IPN w Krakowie, a także Zuzanna Kurtyka i wiceprezes IPN Jan Baster, zgromadzili się w kościele ojców Reformatów na uroczystym nabożeństwie w intencji śp. Janusza Kurtyki.  

Uroczystości odbyły się także w Wieliczce. Dyrektor Musiał i naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie Rafał Dyrcz złożyli wieniec pod Krzyżem Katyńskim na plantach wielickich. Potem wszyscy zebrani na uroczystości, zorganizowanej przez samorząd Wieliczki, Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich Polski Południowej, Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Wieliczki, Muzeum Żup Krakowskich oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Wieliczce, przeszli pod pałac Konopków, gdzie mieści się Archiwum krakowskiego IPN. Pod tablicą pamięci Janusza Kurtyki złożono kwiaty i zapalono znicze.

do góry