Nawigacja

Aktualności

Krakowskie Koncerty Galowe w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Dwa koncerty, które wybrzmiały 25 lutego w Auditorium Maximum UJ to centralne punkty tegorocznego, IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej, zorganizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart

Licznie przybyłej publiczności zaprezentowali się m.in. Joanna Słowińska i Michał Gasz, a także laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”: Nikola Wądołowska, Paulina Łaga i Wielopokoleniowy Chór z Zakliczyna. Usłyszeliśmy także Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica i Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Orkiestrę Symfoniczną Passionart pod batutą Małgorzaty Langer-Król i Janusza Wierzgacza. W partiach solowych zaprezentowali się Żaneta Wierzgacz i Mateusz Prendota. 

Wręczono nagrody imienia „Inki”

Przed rozpoczęciem drugiego z niedzielnych koncertów gości przywitał dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał. Głos zabrał także prezes IPN dr Jarosław Szarek. Mówił o najważniejszych ideałach przyświecających Żołnierzom Wyklętym, niezłomności, wierności i umiłowaniu wolności.

Na koniec wieczoru wręczono nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”, przyznawane przez Fundację Armii Krajowej w Londynie. W tym roku laureatami wyróżnienia zostali Marcin Kwaśny za upowszechnianie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych poprzez film oraz Adam Ryba za działania na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w regionie tarnowskim.

Nagroda im. „Inki” przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej lat 1945-1963.

Marcin Kwaśny (ur. 1979)
Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy oraz scenarzysta. Studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Po ukończeniu szkoły został aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wraz z grupą przyjaciół stworzył fundację artystyczną Między Słowami. Jest współzałożycielem Teatru Praskiego i laureatem wielu wyróżnień na festiwalach filmowych i teatralnych.

Wystąpił m.in. w filmie „Dywizjon 303” (2018), gdzie zagrał kapitana Johna Kenta. Wcielił się także w rolę „Wiktora” w filmie „Wyklęty” (2017), którego był producentem oraz w rolę porucznika Romana Dziemieszkiewicza w filmie „Historia Roja” (2016), a także rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie „Pilecki” (2015). 

Adam Ryba (ur. 1965)

Z wykształcenia jest historykiem po studiach na UJ. Pełni funkcję dyrektora Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów. Od lat aktywnie działa na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Swoistym credo jego działalności jest to, co napisał w jednej ze swoich publikacji: „Trzeba zrobić wszystko, aby Żołnierzom Wyklętym przywrócić pamięć i miejsce w panteonie naszych bohaterów. (...) Bo jeśli drogami chłopców z lasu pójdą zapaleni badacze dziejów tamtej konspiracji, to wkrótce jeszcze szybciej wypełnimy białe plamy, dopiszemy kolejne piękne, a zarazem tragiczne rozdziały naszej najnowszej historii i pokażmy młodemu pokoleniu autentycznych bohaterów, czasami bardzo bliskich, bo pochodzących z tej samej wsi, a może z sąsiedniego domu”.

Adam Ryba zorganizował pierwsze w regionie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich istotnym elementem była wizyta władz samorządowych gminy Tarnów u Marii Bober, mieszkanki Woli Rzędzińskiej, siostry zamordowanego żołnierza niezłomnego Mieczysława Cielochy. Po tej wizycie Adam Ryba rozpoczął poszukiwania miejsca pochówku zamordowanego. Dzięki informacjom mieszkańców Woli Rzędzińskiej i kwerendzie w archiwum Miejskiego Zarządu Cmentarzy odnalazł na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie Krzyżu miejsce pochówku żołnierzy Zrzeszenia WiN: Mieczysława Cielochy ps. „Sprytny” i Stanisława Kiełbasy. Obaj zostali zamordowani 7 lutego 1947 r. z wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie. 

Patronka nagrody

Danuta „Inka” Siedzikówna w czasach stalinowskich oddała życie za wolną i niezawisłą Polskę. Urodziła się w 1928 r. w rodzinie leśnika. Ojciec, aresztowany przez NKWD i wywieziony w głąb Związku Sowieckiego, zmarł z wycieńczenia w Iranie, matka została w 1943 r. rozstrzelana przez gestapo.

Od 1943 r. „Inka” była żołnierzem AK, aresztowana w czerwcu 1945 r. przez NKWD, została odbita przez partyzantów. Dołączyła do 5. Wileńskiej Brygady AK jako sanitariuszka.Działalność niepodległościową pod rozkazami mjr „Łupaszki” kontynuowała na Pomorzu. Wysłana po lekarstwa do Gdańska została aresztowana w nocy z 19 na 20 lipca 1946 r. Po haniebnym procesie skazano ją na śmierć. 28 sierpnia 1946 r., stojąc przed plutonem egzekucyjnym wraz z por. Feliksem Salmanowiczem „Zagończykiem”, wykrzyknęła: Niech żyje Polska!

IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej potrwa do 11 marca

1 marca 2018 r. w Kieleckim Centrum Kultury, 5 marca w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, 7 marca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 8 marca w Dąbrowskim Centrum Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej odbędą się koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Moja Niepodległa” – początek o godz. 12. W formie otwartej dla szerokiej publiczności zostaną one powtórzone o godz. 18.

W programie utwory nawiązujące do ponad 250-letniej tradycji walki o wolność i niepodległość ojczyzny. Publiczność wyruszy w muzyczną podróż od czasów konfederacji barskiej, poprzez epopeję walk napoleońskich, powstania listopadowe i styczniowe, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, chlubną kartę zapisaną przez Polskie Państwo Podziemne, Żołnierzy Wyklętych po fenomen „Solidarności”.

Koncertom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, a wykonawcami będą: Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla; soliści Chóru Filharmonii Krakowskiej, sekcja rytmiczna, Chór i Orkiestra Stowarzyszenia Passionart.

Finał w Woli Rzędzińskiej

11 marca o godz. 18 rozpocznie się koncert „Amor patriae nostra lex” (Miłość ojczyzny naszym prawem) ze specjalnym udziałem Chórów Kantata z Jodłówki-Wałek i Cantus z Woli Rzędzińskiej oraz Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich i Kwintetu Dętego Passionart, pod kierunkiem Janusza Wierzgacza i Marcina Wróbla. W partiach solowych wystąpią Katarzyna Guran, Mateusz Prendota i Maciej Drużkowski oraz Marek Pawełek i Włodzimierz Siedlik (organy). Na repertuar koncertu złożą się pieśni Żołnierzy Wyklętych oraz utwory z ekranizacji „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w aranżacji Marka Pawełka.

Skrócony program koncertów IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej

 • Koncerty Galowe – 25 lutego 2018 r., godz. 16 i 19.30, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
 • Moja Niepodległa – 1 marca 2018 r., godz. 12 i 19, Kieleckie Centrum Kultury
 • Abp Antoni Baraniak in memoriam – 4 marca 2018 r., godz. 18.45, kościół św. Stanisława Kostki w Krakowie Dębnikach
 • Moja Niepodległa
  • 5 marca 2018 r., godz. 12 i 18, Gminne Centrum Kultury w Żabnie
  • 7 marca 2018 r., godz. 12 i 18, Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
  • 8 marca 2018 r., godz. 12 i 18, Dąbrowski Dom Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Amor patriae nostra lex – 11 marca 2018 r., godz. 18

Koncert Bardów II Konspiracji

27 lutego 2018 r. w Filharmonii Krakowskiej (godz. 19) odbędzie się spektakl muzyczny „Wyklęta armia powraca” z udziałem bardów: Andrzeja Kołakowskiego, Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, a także pianisty Andrzeja Perkmana oraz sopranistki Katarzyny Guran i Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla. W programie koncertu pod honorowym patronatem Oddziału IPN w Krakowie znajdą się utwory z płyt „Powstańcza Armia Powraca”, „Oskarżeni o Wierność”, „Requiem dla poległych” oraz pieśni Żołnierzy Wyklętych. Wejściówki (20 zł) w formie cegiełek na cele statutowe Stowarzyszenia Passionart - do nabycia w Filharmonii Krakowskiej w godzinach otwarcia kas. 

do góry