Nawigacja

Aktualności

Historyczny Klub Filmowy w Krakowie – 7 lutego

  • Historyczny Klub Filmowy w Krakowie - 7 lutego
    Historyczny Klub Filmowy w Krakowie - 7 lutego

Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie zaprasza w środę (godz. 18) na wieczór w Historycznym Klubie Filmowym. Zaprezentujemy dwa dokumenty filmowe, które opatrzy komentarzem historycznym dr Dawid Golik z krakowskiego IPN.

„27. Wołyńska Dywizja Piechoty AK” to film dokumentalny o największej polskiej jednostce partyzanckiej, która brała udział w walkach z UPA, w operacji „Burza” na Wołyniu i na Lubelszczyźnie. Scenariusz i realizacja Adam Sikorski, produkcja TVP3 Lublin przy współpracy lubelskiego oddziału IPN.

Drugi film – w reżyserii Dariusza Walusiaka – nosi tytuł „»Burza« w okręgu krakowskim”. Pod koniec okupacji Komenda Główna AK opracowała nowy plan działania – wzmożoną akcje dywersyjną pod kryptonimem „Burza”. Jej celem wojskowym było nękanie cofających się wojsk niemieckich. Działania zbrojne miały się rozpoczynać w momencie odwrotu okupanta i kończyć z chwila nadejścia Rosjan.

Cel polityczny „Burzy” zakładał z kolei utworzenie na obszarach wyzwolonych przez AK administracji podległej rządowi londyńskiemu. Wobec wkraczających wojsk sowieckich Polacy mieli występować w roli gospodarza. Okręg krakowski AK, jeden z najważniejszych w okupowanym kraju, odegrał istotna rolę w tej akcji.

do góry