Nawigacja

Aktualności

Sesja popularnonaukowa w 65. rocznicę procesu kurii krakowskiej

25 stycznia 2018 r. w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wspominano prześladowanie Kościoła w czasach stalinowskich

Spotkanie otworzyli ks. prof. Józef Stala, prorektor Uniwersytetu Papieskiego i dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Moderatorem był ks. prof. Jacek Urban. Na wstępie uczestnicy sesji wysłuchali wystąpienia metropolity krakowskiego abp. prof. Marka Jędraszewskiego. Wykłady wygłosili m.in. dr hab. Filip Musiał i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie dr Wojciech Frazik.

Historia procesu kurii krakowskiej

Aresztowany w 1952 ks. Józef Lelita, po brutalnym śledztwie, zeznał – niezgodnie z prawdą – iż wciągnął do współpracy dwóch księży z krakowskiej kurii: Wita Brzyckiego i Jana Pochopnia. Złamana w śledztwie część aresztowanych twierdziła, że kuria krakowska realizowała „antypolską politykę Watykanu”, zamierzała przeznaczyć obce waluty na walkę z ustrojem i liczyła na wybuch wojny, która miałaby obalić system komunistyczny w Polsce.

Na tej podstawie przeprowadzono rewizję na ul. Franciszkańskiej 3, w wyniku której zarekwirowano znajdujące się w depozycie dzieła sztuki, ponad 30 tys. dolarów oraz dokumenty i przedmioty, wydobyte podczas ekshumacji w Katyniu w 1943 r.  W 1952 r. pozbawiono wolności i zmuszono do wyjazdu z Krakowa apb. Eugeniusza Baziaka, administratora diecezji krakowskiej. Proces przed sądem wojskowym w Krakowie skończył się uznaniem oskarżonych za agentów wywiadu amerykańskiego. Na karę śmierci skazano Edwarda Chachlicę, Michała Kowalika i ks. Józefa Lelitę. Rady Państwa zmienił wyroki na karę dożywotniego więzienia.

Sprawa księdza Józefa Lelity - PDF do pobrania

do góry