Nawigacja

Aktualności

Spotkanie poświęcone 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Przystanku Historia IPN – Kielce, 12 grudnia 2017 r.

Spotkanie upamiętniające 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” 12 grudnia 2017 r. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach, którzy zaprezentowali autorski program słowno-muzyczny „Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią”.

Mottem dla spektaklu stały się słowa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jak mówiła młodzież z „Elektryka”, bez zastanowienia zdecydowali się wziąć udział w wydarzeniu, aby wyrazić swą pamięć o osobach, którym zawdzięczamy, że żyjemy w wolnym kraju. Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała pieśni, które towarzyszyły internowanym, w wykonaniu osób zaangażowanych w działalność opozycyjną. W uroczystości wzięli udział również członkowie „Solidarności”, opozycji antykomunistycznej i osoby internowane. Podczas spotkania można było posłuchać wspomnień świadków historii. Stanisława Gawlik, jedna z internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego działaczek „Solidarności” stwierdziła, że z wielką przyjemnością uczestniczyła w spotkaniu, szczególnie z młodymi ludźmi, którym nie jest obojętna historia naszej Ojczyzny.

Uroczystości rocznicowe przypomniały mieszkańcom regionu dramatyczne wydarzenia w powojennej historii Polski, a także miały na celu uczczenie pamięci ofiar walczących o wolność i godność kraju.

Fot. Michał Zawisza

do góry