Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego przez Ukraińskich Nacjonalistów na Obywatelach II RP - Kraków, 11 lipca 2017

11 lipca, 2017 r. mijają 74 lata od "krwawej niedzieli" na Wołyniu. W tym dniu na cmentarzu Rakowickim, odbyła się uroczystość upamiętniająca te wydarzenia, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Korporację Akademicką Akropolia Cracoviensis i Stanicę Kresową.

Pod pomnikiem Ukraińskiego Ludobójstwa na obywatelach Polskich zamieszkałych na Kresach II Rzeczypospolitej zgromadziło kilkadziesiąt osób, przedstawicieli organizacji kombatanckich, kresowian, przedstawicieli różnych organizacji społecznych a także mieszkańców Krakowa. W uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele: Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich w Krakowie, Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z przedstawicielem Batalionów Chłopskich, NSZZ Solidarność regionu Małopolska, Ośrodka Edukacji Obywatelskiej Fila Centrum Młodzieży w Krakowie, Fundacji dla Rodaka, Klubu Gazety Polskiej w Krakowie, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Obszaru Południowego, Konfederacja Polski Niepodległej oraz w imieniu Pani Poseł Barbary Bubuli – Pan Dawid Liszka.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego, modlitwę za pomordowanych odmówił  ojciec Jerzy Pająk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Następnie głos zabrali przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Należniak, Stanicy Kresowej Maciej Wojciechowski oraz Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis Tomasz Kisiel. Po przemówieniach przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem. Kwiaty w imieniu IPN złożyła delegacja z Naczelnikiem OBEN IPN w Krakowie Wojciechem Frazikiem na czele.

Na zakończenie wszyscy przybyli na uroczystość zaproszeni zostali na „Przystanek Historia” w Krakowie, gdzie odbył się pokaz filmu Zapomniane zbrodnie na Wołyniu Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego. Uroczystości zorganizowane w tym dniu zakończy o godz. 17.30 Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Loretańskiej 11 w Krakowie. W dniu 13 lipca 2017 r. o godz. 18.30 zapraszamy na projekcję filmu  Było sobie miasteczko Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego w Ośrodku Kultury Ruczaj w Krakowie, ul. Rostworowskiego 13

Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach – mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich w latach 1939 – 1946 stanowi część dramatu zgotowanego narodowi polskiemu w XX wieku.W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich jego ofiarą padło na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP: wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego - ponad 130 tys. Polaków. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny i wyszukany sposób nie tylko w domach, zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, ale także w kościołach. Dzięki uchwale Sejmu RP 11 lipca, w kolejną rocznicę "krwawej niedzieli", która stanowiła apogeum tamtych wydarzeń, będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Oddając cześć pamięci zamordowanych, z których tak wielu leży wciąż w dołach śmierci i nie doczekało się godnego pogrzebu, chcemy pamiętać również o tysiącach polskich wsi, osad i chutorów, spalonych i obrabowanych świątyniach, zdewastowanych, głównie w okresie powojennym cmentarzach, pałacach i dworach. W tym dniu chcemy oddać też hołd, wszystkim Ukraińcom, którzy wbrew zbrodniczej ideologii nienawiści, ryzykując życiem, mieli odwagę ratować swych polskich sąsiadów.


 

 

do góry