Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” - Bliżyn, 24 września 2016

24 września 2016 r. Pan Marek Jończyk, pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”, które rozpoczną się o godz. 13.00 Mszą św. w Kościele Parafialnym pw. św. Ludwika w Bliżynie.

  • Aleksander Życiński ps. „Wilczur”
    Aleksander Życiński ps. „Wilczur”

Aleksander Życiński ps. „Wilczur” był żołnierzem podziemia poakowskiego działającego na Kielecczyźnie po 1945 r. Urodził się 16 lipca 1926 r. w Warszawie. W 1940 r. wraz z rodziną przeprowadza się do Suchedniowa, gdzie podejmuje pracę w fabryce jako szlifierz. Jednocześnie nawiązuje kontakt z ugrupowaniem Jana „Piwnika”. W lipcu 1944 r. przechodzi do oddziału płk. Antoniego Szackiego – Dąbrowskiego ps. „Bohun”, który dowodził Brygadą Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych. W grudniu 1944 r. zostaje złapany w ulicznej łapance i wysłany do obozu pracy do Niemiec. Ucieka z obozu i dostaje się do polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Po przeszkoleniu, w maju 1945 r. w grupie 40 skoczków lądujena Słowacji. Następnie Aleksander Życiński udaje się na kielecczyznę. 26 maja w okolicach Buska Zdroju zostaje aresztowany przez UB, skazany na 7 lat więzienia i uwięziony we Wronkach. Po zwolnieniu w 1947 r. wraca do Suchedniowa, gdzie tworzy struktury WiNu.

7 maja 1948 r. zostaje aresztowany przez UB i przewieziony do Kielc, a następnie po procesach na sesjach wyjazdowych w Starachowicach Sądu Wojskowego w Kielcach, zostaje skazany 31 lipca 1948 r. na trzykrotną karę śmierci. 24 września 1948 r. zostaje rozstrzelany w lesie w okolicach Zgórska k. Kielc.

Uroczystości pogrzebowe Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” – Bliżyn, Kościół Parafialny pw. św. Ludwika, 24.09.2016 r., godz. 13.00.

Program uroczystości:

godz. 13.00 - msza św. Żałobna w Kościele Parafialnym pw. Św. Ludwika w Bliżynie (wg. ceremoniału wojskowego)

godz. 14.00– po mszy wyruszy kondukt żałobny na miejscowy cmentarz parafialny przy ul. Piaskowej

- oddanie salwy honorowej przez Korpus Honorowy Wojska Polskiego

- złożenie trumny ze szczątkami do grobowca

- składanie kwitów i wiązanek

- zakończenie uroczystości

 

 

do góry