Nawigacja

Aktualności

Krakowska Loża Historii Współczesnej: Pomocnicy partii z TKKŚ

22 maja 2024 r. spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej poświęciliśmy książce pt. „Być pomocnikiem partii. Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR i ideologii marksistowsko-leninowskiej (1969-1990)”.

Publikacja ukazała się w 2023 r., w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Warto dodać, że pozycja ta zwyciężyła w kategorii monografii, w drugiej edycji konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Sygnety Wydawnictwa IPN”.

Książka przedstawia historię Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej oraz jego dalszych i bliższych protoplastów: Stowarzyszenia Myśli Wolnej w Polsce, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Towarzystwa Szkoły Świeckiej, Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli. Zawiera analizy założeń ideowych, programów stowarzyszenia i efektów ich realizacji.

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie gościliśmy autora książki dr. Bogusława Wójcika z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie oraz dr hab. Łucję Marek z krakowskiego oddziału IPN, która recenzowała publikację. Rozmowę poprowadził Janusz Ślęzak (IPN Kraków).

do góry