Nawigacja

Aktualności

Pięć dni na „Przystanku Historia” Budapeszt

W Domu Polskim im. Jana Pawła II w Budapeszcie 26 listopada 2023 r. odbyły się finałowe przedsięwzięcia związane z otwarciem nowego zagranicznego „Przystanku Historia” IPN, którym będzie się opiekować krakowski oddział Instytutu. Przez pięć dni spotykaliśmy się z Polakami mieszkającym na Węgrzech oraz Węgrami zainteresowanymi historią.

Gospodarzem spotkania w Domu Polskim było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Zaprezentowaliśmy przygotowaną przez krakowski IPN wystawę o Wacławie Felczaku, historyku, w czasie II wojny światowej szefie kurierów tatrzańskich, więźniu politycznym w PRL, współtwórcy antykomunistycznej opozycji na Węgrzech. W wernisażu wziął udział i wygłosił wykład dr Wojciech Frazik, autor wystawy. Ekspozycję opatrzono napisami w językach polskim, węgierskim i angielskim.

Harcerze z drużyny działającej przy Domu Polskim dostali od nas gry edukacyjne „Dywizjon 303”, „Zwierzęca brygada”, „Miś Wojtek”, dla maluchów z przedszkola przy Domu Polskim przywieźliśmy pakiety „Historia w kolorach”. W niedzielnym spotkaniu w kościele i Domu Polskim, obok członków miejscowej społeczności polonijnej, uczestniczyła Katarzyna Ratajczak-Sowa z ambasady RP w Budapeszcie, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominika Teske oraz doradca dyrektora Fundacji im. W. Felczaka na Węgrzech dr Halina Csúcs. Uroczystości uświetnił przybyły z Polski Dziecięco Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Głuchowiacy”.

W dniach 25-26 listopada pracownicy krakowskiego oddziału IPN odwiedzili placówki szkolne funkcjonujące przy Ogólnokrajowym Samorządzie Polskim w Budapeszcie oraz przy ambasadzie, w których przekazywali pakiety edukacyjne i spotykali się z nauczycielami. W Domu Polskim podczas rozmów z przedstawicielami Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech omawiano plany prezentacji wystaw w obiektach pozostających w posiadaniu polskiego samorządu.

Delegacja krakowskiego IPN odwiedziła także groby polskich żołnierzy i Polaków zmarłych na Węgrzech podczas II wojny światowej oraz mogiły na kwaterze 301 na centralnym cmentarzu w Budapeszcie (tzw. węgierskiej Łączce), gdzie komunistyczni oprawcy grzebali zamordowanych powstańców węgierskich z 1956 r.

Krakowski oddział IPN reprezentowali: Michał Masłowski (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie), Agnieszka Masłowska i dr Paweł Mazur (pracownicy OBEN) oraz dr Wojciech Frazik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych. W Budapeszcie były także pracowniczki Biura Przystanków Historia z centrali IPN. Prowadziły zajęcia dla młodzieży, pomagały aktorom wystawiającym spektakl dla najmłodszych pt. „Historia Misia Wojtka”. Przedstawienie przybliża losy niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Na 2024 r. planujemy co najmniej cztery projekty w ramach Przystanku Historia Budapeszt, a naszymi kontrahentami będą: Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech, Instytut Polski w Budapeszcie i polska ambasada.

do góry