Nawigacja

Aktualności

Wadowiccy bohaterowie niepodległości. Spotkanie z cyklu „Archiwalna środa”

15 listopada 2023 r. naszym gościem na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie był Michał Siwiec-Cielebon, historyk regionalista, dziennikarz, znawca dziejów Wadowic i ziemi wadowickiej, posiadacz tytułu Świadek Historii.

W cyklu „Archiwalna środa” Michał Siwiec-Cielebon przedstawił wykład pt. „Pierwsze niepodległe miasta polskie w Galicji. Losy bohaterów niepodległości na przykładzie Wadowic”. Spotkanie poprowadził Michał Zajda z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie.

Miesiąc niepodległości w Polsce to listopad, ale dla mieszkańców kilku miast w dawnym zaborze austriackim godzina wolności wybiła już w ostatnich dniach października. 31 października 1918 r. miastem niepodległym stało się Królewskie Wolne Miasto Wadowice, jak określano je w historycznych annałach. Było jednym z pierwszych siedmiu w ówczesnej Galicji, które zrzuciły zaborcze pęta.

Przygotowania do przejęcia władzy przez Polaków działających w imieniu powstającej Rzeczpospolitej trwały znacznie wcześniej i zaangażowanych w nie było wielu ludzi. Większość spośród nich w kolejnych latach uczestniczyła w budowaniu II RP, a 20 lat później w obronie przed najazdem 1939 r.

do góry