Nawigacja

Aktualności

Andrzej Marcinek odebrał Krzyż Wolności i Solidarności

16 sierpnia 2023 r. w siedzibie Oddziału IPN w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności Andrzejowi Józefowi Marcinkowi, zaangażowanemu w działalność opozycyjną w PRL. Nadane przez prezydenta odznaczenie wręczył dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu dr hab. Filip Musiał w asyście naczelnika oddziałowego archiwum Rafała Dyrcza.

Andrzej Marcinek urodził się w 1955 r. w Krakowie. Od 1978 r. był zaangażowany w działania mające na celu upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada. W tym celu m.in. drukował karty z wizerunkami Józefa Piłsudskiego.
 
Po wprowadzeniu stanu wojennego, w dniach 13-16 grudnia 1981 r. uczestniczył w strajku okupacyjnym w Hucie im. Lenina w Krakowie. Podczas pacyfikacji strajku potajemnie opuścił hutę. W późniejszym okresie był związany ze strukturami podziemnej „Solidarności”. Kolportował druki drugoobiegowe.

W latach 80. był także czynny w środowiskach piłsudczykowskich w Krakowie. W latach 1984-1988 współorganizował i uczestniczył w marszach szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc (w 1984 r. ukarany grzywną po przerwaniu marszu w Jędrzejowie). Był zaangażowany w prace związane z odnową kopca Piłsudskiego w Krakowie. Uczestniczył w niezależnych uroczystościach upamiętniających rocznice narodowe. W 1988 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

do góry