Nawigacja

Aktualności

Archiwalna środa. Absolwenci III Gimnazjum w Krakowie (obecnie II LO)

„Zawsze wierni Polsce. Absolwenci III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie (obecnie II Liceum Ogólnokształcące). Wokół jubileuszu 140-lecia powstania szkoły” – spotkanie z cyklu „Archiwalne środy” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie.

Udział wzięli: dr Marcin Spórna, historyk, wieloletni nauczyciel II LO oraz Michał Zajda z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie.

We wrześniu 2023 r. przypada 140. rocznica założenia III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, obecnie II Liceum Ogólnokształcącym. Jest to jedno z najważniejszych miejsc na edukacyjnej mapie Polski, które ukształtowało wielu wybitnych i wyjątkowych synów ojczyzny. Są to postacie znane z kart historii, m.in. Aleksander hrabia Skrzyński – premier rządu II RP, ministrowie, generałowie, liczni dyplomaci, jeszcze liczniejsi prawnicy, lekarze, artyści, sportowcy (z uczestnikami igrzysk olimpijskich na czele), duchowni i wielu innych. Należy wspomnieć o uczestnikach niemal wszystkich kampanii obu wojen światowej, zmagań o niepodległość i granice, powstania warszawskiego oraz o osobach należących do podziemia niepodległościowego po 1945 r.

do góry