Nawigacja

Aktualności

Pokazy filmu „Matusia. Opowieść o Sprawiedliwej” – Nowy Sącz i Kraków, 29 i 31 marca 2023

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (24 marca) Oddział IPN w Krakowie zaprasza młodzież klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na pokazy filmu „Matusia. Opowieść o Sprawiedliwej”.

Projekcje zostaną poprzedzone prelekcjami pracownika Oddziału IPN w Krakowie. Całość spotkania potrwa do 1,5 godziny.

 • Nowy Sącz, 29 marca 2023, godz. 12.00
  Kino „Sokół”, ul. Jana Długosza 3
  we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”
  informacje i zapisy – tel. 18 448 26 27 (w dni robocze, w godz. 9-15)
 • Kraków, 31 marca 2023, godz. 10.00
  Cinema City Zakopianka, ul. Zakopiańska 62
  Informacje i zapisy: Roksana Szczypta-Szczęch, e-mail: roksana.szczech@ipn.gov.pl

Film „Matusia. Opowieść o Sprawiedliwej” przybliża szeroką akcję ukrywania żydowskich dzieci z warszawskiego getta, która była możliwa dzięki matce Matyldzie Getter. Jako przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliła wraz siostrami kilkaset żydowskich dzieci z getta w Warszawie oraz z innych miejsc w okupowanej przez Niemców Polsce. W domu prowincjalnym przy ul. Hożej 53 oraz w ponad 60 klasztorach i placówkach opiekuńczych zgromadzenia dzieci te otrzymały schronienie, opiekę i wyżywienie oraz nowe dokumenty.

Podczas II wojny światowej m. Matylda Getter zobowiązała się przyjąć każde dziecko wyprowadzone z warszawskiego getta. „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić” – mówiła. W ratowanie dzieci żydowskich, za co Niemcy karali śmiercią, zaangażowane było całe zgromadzenie i setki innych osób. Za swoją działalność m. Matylda Getter została odznaczona przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

do góry