Nawigacja

Aktualności

Zmarł Adam Sandauer, były działacz opozycji

  • Adam Sandauer (1950-2023). Fot. Janusz Ślęzak (IPN)
    Adam Sandauer (1950-2023). Fot. Janusz Ślęzak (IPN)

W wieku 72 lat zmarł Adam Sandauer, działacz opozycji w PRL, odznaczony w 2018 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Adam Sandauer urodził się w 1950 r. w Warszawie. Jako student fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w marcu 1968 r. brał udział w manifestacjach w stolicy. Od maja 1968 r. należał do grupy skupionej wokół Bogusławy Blajfer i Eugeniusza Smolara. Sporządzał i kolportował na terenie Warszawy ulotki, w których domagano się zaprzestania represji wobec uczestników marcowych demonstracji studenckich, przestrzegania konstytucji, a także wyrażających sprzeciw wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

W listopadzie 1968 r. zatrzymano go pod zarzutem uszkodzenia dekoracji ulicznej poświęconej V Zjazdowi PZPR, za co został skazany przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny (postępowanie prokuratorskie w sprawie druku i kolportażu ulotek umorzono w 1969 r. na podstawie przepisów amnestyjnych). W latach był 1968-1969 zawieszony w prawach studenta.

W latach 80. XX wieku współpracował z Konfederacją Polski Niepodległej. Jako osoba poszkodowana w wyniku błędu lekarskiego, zaangażował się w pomoc innym poszkodowanym. Założył i przez wiele lat stał na czele Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Krakowie zamieściło w katalogu osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa państwa dane o Adamie Sandauerze. Katalog dostępny jest pod adresem: https://katalog.bip.ipn.gov.pl/osoby-rozpracowywane

do góry