Nawigacja

Aktualności

Krakowska Loża Historii Współczesnej. Dyskusja o książce „Obserwacja w służbie SB”

Co miał wspólnego filmowy „Czterdziestolatek” ze Służbą Bezpieczeństwa? Co to takiego trasa sprawdzeniowa albo martwa skrzynka? Czym różnił się pies adresowy od psa terenowego? 30 listopada 2022 r. na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie odbyła się dyskusja wokół książki „Obserwacja w służbie SB. Studia i szkice”.

W rozmowie o tajnikach funkcjonowania jednego z pionów techniczno-operacyjnych Służby Bezpieczeństwa wzięli udział: dr Monika Komaniecka-Łyp (redaktor naukowa publikacji, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie) i dr Witold Bagieński (autor jednego z rozdziałów, Archiwum IPN w Warszawie).

Książka „Obserwacja w służbie SB. Studia i szkice” stanowi zbiór artykułów pokazujących działalność pionu obserwacji czyli Biura „B” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wydziałów B” w województwach. Przybliża metody prowadzenia obserwacji przez funkcjonariuszy dla pionów operacyjnych SB (m.in. wywiadu, kontrwywiadu, departamentów III i IV) oraz pokazuje, jak obserwowano w Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

Efektem pracy wywiadowców były zdjęcia, a także filmy. Publikacja zawiera bogaty materiał zdjęciowy, dołączono do niej także film pt. „Atom”, przedstawiający okoliczności zatrzymania w kwietniu 1987 r. jednego z dyplomatów ambasady USA Alberta Muellera. W filmie wykorzystano zdjęcia operacyjne z prawdziwej akcji oraz przygotowane inscenizacje.

do góry