Nawigacja

Aktualności

IPN sfinansował remont nagrobka braci Machowiczów – bohaterów z Wieliczki

11 listopada 2022 r. na cmentarzu w Wieliczce odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionego nagrobka braci Bolesława i Zbigniewa Machowiczów, żołnierzy Legionów Polskich. Oddział IPN w Krakowie sfinansował kompleksowy remont grobowca zgodnie z regułami konserwatorskimi.

Bolesław Machowicz (1899-1920) to bohater walk z bolszewikami. Studiował na Politechnice Lwowskiej, służył najpierw w 5. pułku piechoty Legionów Polskich, następnie w stopniu podchorążego w 53. pułku piechoty Strzelców Kresowych. Poległ podczas wojny polsko-bolszewickiej w bitwie pod Rohatynem we wrześniu 1920 r. Według przekazów rodzinnych rannego żołnierza przenosiły dwie sanitariuszki, gdy nadleciał pocisk zabijając wszystkich na miejscu.

Bolesław Machowicz jest także wymieniony na pomniku Orląt Krakowskich, poświęconym młodzieży szkół średnich kuratorium okręgu krakowskiego, która poległa w obronie granic Polski w latach 1914-1920. Obelisk znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Zbigniew Machowicz (1900-1918) studiował na Politechnice Lwowskiej. Zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich. W grudniu 1917 r. został przydzielony do Stacji Zbornej w Krakowie. Niestety nie dożył niepodległości. Zginął tragicznie w wypadku kolejowym w październiku 1918 r.

W rodzinnym grobowcu pochowana jest również siostra braci Machowiczów – Maria oraz rodzice: Jadwiga, która prowadziła pierwszy zakład fotograficzny w Wieliczce i Edward, który był w Wieliczce urzędnikiem i członkiem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.

Podczas uroczystości 11 listopada dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie przedstawił m.in. okoliczności bitwy pod Rohatynem we wrześniu 1920 r.  Głos zabrał także burmistrz Wieliczki dr Artur Kozioł. Sylwetkę obu braci oraz ich rodzinę przedstawiła Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Wieliczce wraz z pocztem sztandarowym, Klubu „Gazety Polskiej” w Wieliczce, harcerze, którzy wystawili honorową wartę oraz mieszkańcy. Przybyła również rodzina braci Machowiczów.

Nagrobek został poświęcony przez proboszcza parafii św. Klemensa ks. dr. Wojciecha Olszowskiego. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Grób, z inicjatywy Klubu „Gazety Polskiej” w Wieliczce, został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

W kościele św. Klemensa odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem odrodzenia Polski. Potem odbyły się dalsze uroczystości, zorganizowane przez samorząd Wieliczki. Całość uświetniła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”.

do góry