Nawigacja

Aktualności

W Podegrodziu (pow. nowosądecki) można oglądać wystawę IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”

21 października 2022 r. w Podegrodziu na terenie Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Lachów Sądeckich otwarta została wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, opowiadająca o losach Polaków w trakcie II wojny światowej.

Otwarcia ekspozycji dokonał naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski, w w uroczystości wzięli udział m.in. dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, proboszcz parafii w Podegrodziu ks. prałat Józef Wałaszek, wójt Podegrodzia Stanisław Banach wraz z delegacją, dyrektorzy szkół z gminy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Podegrodziu oraz liczna grupa mieszkańców gminy. Wśród uczestników wydarzenia była rodzina ppor. Antoniego Konstantego z 8. batalionu strzelców 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Ppor. Konstanty poległ 20 sierpnia 1944 r., w trakcie obrony tzw. Maczugi pod Falaise.

Na zakończenie zebrani udali się na spotkanie do auli biblioteki. Piotr Milczanowski z krakowskiego IPN przedstawił wykład pt. „Losy Polaków po 17 września 1939 roku na terenie ZSRS”, a Michał Masłowski – „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie”. Dyrektorom szkół z gminy Podegrodzie wręczono dyplomy za udział uczniów w plastycznym konkursie historycznym.
 
Wystawa  pozostanie w Podegrodziu do 20 listopada. Jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjno-memoratywnego IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu upamiętnić wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Autorzy projektu przypomniają m.in. bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Projekt planowany jest na lata 2022-2025 obejmie ponad 50 państw na całym świecie i jest przykładem przekazu historycznego skierowanego do trudnego, wymagającego odbiorcy. Wystawa składa się z dwóch części – ogólnej, przedstawiającą odyseję Polaków podczas II wojny światowej, oraz części lokalnej. Wystawie towarzyszy katalog. Można go pobrać z internetu.

Więcej informacji o projekcie: szlakinadziei.ipn.gov.pl

do góry