Nawigacja

Aktualności

Krakowska Loża Historii Współczesnej. Co wiemy o pomocy udzielanej Żydom podczas II wojny światowej

W literaturze przedmiotu dostrzec można dwie optyki: demaskatorską – opisującą głównie czarne karty w polskiej historii oraz martyrologiczną – skupioną na heroizmie Polaków ratujących Żydów. Obie są mocno nacechowane ideologicznie.

Ilu Polaków ratowało prześladowanych przez Niemców żydowskich współobywateli? Ilu udało się ocalić przed Zagładą? Ilu Polaków zapłaciło życiem za pomoc Żydom? Czy w okupacyjnych warunkach można było zrobić więcej? Jaką rolę w tej dziedzinie odegrały instytucje Polskiego Państwa Podziemnego, kościelne i polscy dyplomaci? Jak zachował się rząd emigracyjny?

„Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa” to tytuł obszernego wydawnictwa IPN pod redakcją dr. Tomasza Domańskiego (Delegatura IPN w Kielcach) i dr Alicji Gontarek (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), które 5 października 2022 r. dostarczyło tematów do rozmowy podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.

W rozmowie na Przystanku Historia IPN w Krakowie wzięli udział dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamietniania Walk i Męczeństwa oraz dr Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, specjalizujący się w historii Holokaustu, II wojny światowej i relacjach polsko-żydowskich.

Publikacja powstała w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Dzieje Żydów w Polsce i stosunki polsko–żydowskie w latach 1917–1990”. Można ją pobrać w formacie PDF.

do góry