Nawigacja

Aktualności

Szczucin. Nowy nagrobek na mogile żołnierza AK Ignacego Boducha „Tarzana”

Ignacy Boduch „Tarzan” (1915-1945) był dowódcą drużyny w placówce Armii Krajowej „Malwina”. Żołnierzem aktywnym do ostatnich chwil niemieckiej okupacji. 25 lipca 1945 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.

Poświęcenie nowej, ufundowanej przez Oddział #IPN w Krakowie, mogiły Ignacego Boducha na cmentarzu parafialnym w Szczucinie odbyło się 18 września 2022 r., w obecności licznych przedstawicieli władz, harcerzy i młodzieży szkolnej. Po wystąpieniu burmistrza Jana Sipiora na grobie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie w kościele św. Marii Magdaleny odprawiona została msza święta, a po niej odbyły się dalsze uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Powiatowe uroczystości zostały zorganizowane przez starostę dąbrowskiego i burmistrza Szczucina i wiążą się m.in. z upamiętnieniem jeńców wojennych oraz ludności cywilnej spalonych przez Niemców żywcem w szkole, 12 września 1939 r. Pod Kwaterą Pamięci Narodowej został odczytany list dr. hab. Filipa Musiała, dyrektora Oddziału IPN w Krakowie. Maria Konieczna z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, w imieniu dyrektora krakowskiego IPN i wojewody małopolskiego, przekazała akt opieki nad grobem Ignacego Boducha na ręce Beaty Dzięgiel, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mickiewicza w Szczucinie.

  • Grób Ignacego Boducha „Tarzana” przed remontem
    Grób Ignacego Boducha „Tarzana” przed remontem
  • Grób Ignacego Boducha „Tarzana” po remoncie
    Grób Ignacego Boducha „Tarzana” po remoncie
do góry