Nawigacja

Aktualności

Z Kielc do Gdańska wyruszył II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków

27 sierpnia 2022 r. rozpoczął się, współorganizowany przez kielecką delegaturę IPN, II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków z Kielc na Westerplatte. Rowerzyści upamiętniają 80 żołnierzy kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W sobotę 27 sierpnia 2022 roku tuż przed startem wyprawy do Gdańska rowerzyści odwiedzili groby westerplatczyków spoczywających w Kielcach – Leona Pająka i Juliana Rejmera. Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach reprezentował Jakub Mularczyk z REN.

Plan rajdu
  • 28 sierpnia – wyjazd z Tomaszowa Mazowieckiego, godz. 7.30 do Płocka (140 km)
  • 29 sierpnia – wyjazd z Płocka, godz. 7.30 do Brodnicy (130 km)
  • 30 sierpnia – wyjazd z Brodnicy, godz.7.30 do Elbląga (125 km)
  • 31 sierpnia – wyjazd z Elbląga, godz. 7.30 na Westerplatte (55 km). Złożenie kwiatów oraz modlitwa pod pomnikiem na Westerplatte
  • 1 września – Westerplatte. Udział we mszy świętej, uroczystych obchodach na Westerplatte i zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Uczestnicy Rajdu przez całą trasę z Kielc na Westerplatte promowali pamięć o żołnierzach 4. Pułku Piechoty Legionów oraz województwo świętokrzyskie. To jedno z przedsięwzięć przygotowanych przez Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”. Powstał on w 2021 r. z inicjatywy bp. Mariana Florczyka. W jego skład weszli: Delegatura IPN w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, ŚWK Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, marszałek Województwa Świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 r. partnerami wydarzenia są: Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

26 sierpnia 2022 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach członkowie Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” spotkali się z uczestnikami rajdu. Odbyła się także konferencja prasowa z udziałem rodzin żołnierzy walczących na Westerplatte. Naczelnik kieleckiej delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita podkreśliła, jak ważna jest pamięć o bohaterach walczących w pierwszej bitwie II wojny światowej. – Pamiętajmy, że byli to ludzie, którzy mieli rozkaz bronić się 12 godzin. Bronili się siedem dni. Musimy pamiętać o ich bohaterstwie i bezkompromisowości. Musimy też pamiętać o tym, że dla Polaków Westerplatte jest świętym miejscem i niech tak zostanie – powiedziała dr Koczwańska-Kalita. Zaprezentowano także publikację pt. „Z Kielecczyzny na Westerplatte. Losy obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej”, autorstwa Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

do góry