Nawigacja

Aktualności

LVII Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Uroczystości w Krakowie

6 sierpnia 2022 r. w tradycyjną drogę z Krakowa do Kielc wyruszyli uczestnicy LVII Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Na Oleandrach – w miejscu, z którego 108 lata temu wyruszyła kadrówka – odbyła się patriotyczna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Oddział IPN w Krakowie reprezentowała zastępca dyrektora Cecylia Radoń.

Po krótkiej wizycie w kwaterze legionowej na cmentarzu Rakowickim piechurzy udali się do Michałowic pod Krakowem na uroczystość upamiętniającą obalenie przez żołnierzy Piłsudskiego słupów granicznych państw zaborczych. W dniach 6-12 sierpnia uczestnicy marszu pod wodzą komendanta Dionizego Krawczyńskiego pokonają trasę Kraków – Kielce. Marsz gromadzi co roku młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

5 sierpnia, w przeddzień wymarszu, przed pomnikiem Marszałka i czwórki legionowej w Krakowie odbył się uroczysty apel, w którym także wzięła udział Cecylia Radoń. Po salwie oddanej z armatki przez braci kurkowych barwny pochód z orkiestrą wojskową przeszedł spod pomnika Piłsudskiego na Rynek Główny, gdzie złożono kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki z 1794 r. Potem marszowa kolumna okrążyła Sukiennice i ul. Grodzką dotarła na Wawel.

W krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów złożono kwiaty przy trumnie ze szczątkami Marszałka oraz na grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, honorowego protektora marszu w latach 2006-2009. Modlitwę poprowadził administrator katedry wawelskiej ks. dr Paweł Baran, który odprawił potem nabożeństwo w wawelskiej świątyni.

Sierpień 1914

Powołana przez Piłsudskiego I Kompania Kadrowa pomaszerowała 6 sierpnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. Stanowiła zalążek odrodzonego kilka lat później Wojska Polskiego. Ówczesną granicę między Austro-Węgrami a Królestwem Polskim kadrówka przekroczyła pod Michałowicami, obalając słupy graniczne państw zaborczych. Po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin żołnierze Piłsudskiego dotarli 12 sierpnia do Kielc. Kadrówka była pierwszym od czasów powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim.

do góry