Nawigacja

Aktualności

Finał projektu edukacyjnego „Europa: Nowe rozdanie 1989-2010”

21 i 22 czerwca 2022 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbył się finał projektu „Europa: Nowe Rozdanie 1989-2019”, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Pospolite Ruszenie”.

Projekt realizowany od 2019 r. skierowany był do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych i polegał na warsztatach edukacyjnych oraz rozgrywkach w grę planszową „Europa: Nowe Rozdanie”.

W trakcie finału reprezentacje poszczególnych szkół biorących udział w projekcie, wzięły udział w rozgrywce w grze, w debatach oraz w warsztatach projektowania nowych gier. Podsumowaniem warsztatów projektowych była prezentacja ich projektów. Gry były oceniane przez Sławomira Adamca, dyrektora generalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki, Tomasza Bastkowskiego, prezesa Polskiej Federacji Edukacyjnej w Irlandii i Irlandii Północnej – KID, oraz Michała Masłowskiego, naczelnika krakowskiego Biura Edukacji Narodowej IPN.

Większość projektów przygotowanych przez młodzież była na wysokim poziomie i jak wskazywali eksperci, niektóre z nich mogą stać się w przyszłości ciekawymi projektami edukacyjnymi i zarazem wartościowymi narzędziami dydaktycznymi dla nauczycieli i uczniów. Pojawiły się w projektach młodzieży również ciekawe projekty gier fabularnych i planszowych, które mogłyby zawojować rynek gier dla odbiorców indywidualnych. Szczególne ciekawe projekty przygotowały zespoły z Krakowa, Miechowa, Olkusza oraz Katowic.

Na zakończenie projektu odbyła się dyskusja panelowa dotycząca funkcji gier w edukacji, w której wzięli udział Michał Drewnicki, radny Miasta Krakowa, Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i Tomasz Bastkowski, prezes Polskiej Federacji Edukacyjnej w Irlandii i Irlandii Północnej – KID.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie był współorganizatorem wydarzenia.

 

 

 

 

do góry