Nawigacja

Aktualności

Na Wykusie upamiętniliśmy poległych żołnierzy AK

11 czerwca 2022 r. odbyły się główne uroczystości upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Tradycyjnie zorganizowano je na leśnej polanie Wykus w woj. świętokrzyskim.

Uroczystość rozpoczęło podniesienie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie zebrani na Wykusie wzięli udział w polowej mszy świętej w intencji mjr. „Nurta” i jego żołnierzy. Po modlitwie nadeszła miła chwila dla szczególnie zaangażowanych w kultywowanie wiedzy nt. walki o wolną Polskę. Wręczone zostały m.in. pamiątkowe odznaczenia Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jedno z nich trafiło do Delegatury IPN w Kielcach, wyróżniona została również naczelnik delegatury dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Na koniec uroczystości przed kapliczką upamiętniającą partyzantów złożono kwiaty. Delegaturę IPN w Kielcach reprezentowała naczelnik dr Dorota Koczwańska-Kalita i dr Marek Jedynak z Referatu Badań Historycznych.

Wydarzenie zorganizowało Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt” oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski. Delegatura IPN w Kielcach w te uroczystości włącza się od 2008 r.

do góry