Nawigacja

Aktualności

Spotkanie dyskusyjne „Efekt domina. Jesień Narodów i upadek komunizmu w krajach Europy Środkowo‐Wschodniej”

2 czerwca 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie wokół szeroko rozumianej tematyki upadku komunizmu w 1989 r. w całym regionie dyskutowali dr Paweł Ukielski i dr Marciej Korkuć. Rozmowę poprowadził redaktor Jacek Bańka. Nagranie ze spotkania zostanie wkrótce udostępnione na stronach IPN.

4 czerwca 1989 r. to dzień, w którym Polacy za pomocą kartki wyborczej zamienili historię kraju i świata. Zapoczątkowany w Polsce proces przemian ustrojowych w bloku wschodnim doprowadził do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego kulminacja nastąpiła jesienią 1989 r. Jesień Narodów poprzedziły zmiany w Związku Sowieckim – odejście od doktryny Breżniewa i pieriestrojka.

W czerwcu 1989 r. rozpoczęły się rozmowy rządu z opozycją na Węgrzech. Dzięki rozmowom znowelizowano konstytucję (w tym zmieniono nazwę państwa). W listopadzie uzgodniono termin wolnych wyborów. 9 listopada mieszkańcy Berlina rozpoczęli burzenie Muru Berlińskiego. W Bułgarii 10 listopada odsunięto od władzy Todora Żiwkowa oraz rozpoczęto rozmowy z opozycją. 17 listopada rozpoczęła się „aksamitna rewolucja” w Czechosłowacji, która zakończyła się 10 dni później. Jesień Ludów zakończyła się krwawym powstaniem w Rumunii, gdzie obalono i skazano na karę śmierci Nicolae Ceaușescu.

  • Spotkanie dyskusyjne „Efekt domina. Jesień Narodów i upadek komunizmu w krajach Europy Środkowo‐Wschodniej”. Fot. Cecylia Kuta (IPN)
  • Spotkanie dyskusyjne „Efekt domina. Jesień Narodów i upadek komunizmu w krajach Europy Środkowo‐Wschodniej”. Fot. Cecylia Kuta (IPN)
do góry