Nawigacja

Aktualności

Wystawa „PRL: propaganda a rzeczywistość” w Kielcach

Przygotowana przez kielecką Delegaturę IPN ekspozycja „PRL: propaganda a rzeczywistość” została zaprezentowana na skwerze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Uroczyste otwarcie miało miejsce 28 kwietnia 2022 r.

– W Polsce propaganda służyła do manipulowania i indoktrynowania społeczeństw – zmieniania ich mentalności. Ma ona wiele metod działania. W PRL była ona przede wszystkim nastawiona na sukces, pokazywała rzeczywistość w innym kształcie. Nastawiona była wrogo do dziedzictwa II Rzeczpospolitej, duchowieństwa i demokratycznego Zachodu. Poszukiwała wrogów „wewnętrznych” – powiedziała dr Dorota Koczwaństwa-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Autor wystawy dr Michał Zawisza opowiedział o idei wystawy oraz o wpływie komunistycznej propagandy na polskie społeczeństwo. W kolejnej części uroczystego otwarcia ekspozycji przedstawił kieleckiej młodzieży cechy i cele propagandy stosowanej w PRL.

Wystawa opowiada o różnicach w obrazie przedstawianym przez propagandę, a rzeczywistością PRL. Obok fotografii z akcji propagandowych, pochodów lub instalacji funkcjonujących w przestrzeni publicznej, znajdują się materiały wskazujące na kłamliwy charakter oficjalnego przekazu władz. Całość uzupełniają zwięzłe opisy, pozwalające zapoznać się z tematyką eksponowaną przez rządzących najczęściej oraz odsłaniające prawdziwy obraz rzeczywistości Polski okresu „realnego socjalizmu”.

Wystawę będzie można oglądać na skwerze Żeromskiego do 23 maja 2022 r.

do góry