Nawigacja

Aktualności

Topola. Uroczystość ku czci bojowców POW i żołnierzy Wojska Polskiego

29 kwietnia 2022 r. w Topoli (gm. Skalbmierz) odbyły się uroczystości ku czci mieszkańców wsi, którzy w latach I wojny światowej działali w Polskiej Organizacji Wojskowej, a następnie walczyli jako ochotnicy o niepodległość i granice RP. Krakowski IPN sfinansował pamiątkową tablicę oraz odlew orła państwowego.

Uroczystość rozpoczęła się w miejscowym kościele. Nastepnie zebrani przeszli pod pobliski budynek Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja. Tam odsłonięto tablicę, upamiętniającą Piotra Nurkowskiego, Józefa Rejdaka, Bronisława Samsika, Stanisława Tańculę, Józefa Urantówkę i Stanisława Zientarę, którzy w latach 1916-1918 tworzyli lokalny oddział POW, a do 1921 r. walczyli w szeregach Wojska Polskiego na froncie ukraińskim i w wojnie z bolszewikami.

Uczniowie szkoły zaprezentowali w sali gimnastycznej program artystyczny, nawiązujący do Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Przedstawiciele IPN przekazali na ręce dyrektor szkoły zestaw publikacji, broszur edukacyjnych oraz gier.

IPN reprezentowali: dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału, Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury, dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa i dr Tomasz Domański z delegatury w Kielcach.

Po zakończeniu uroczystości w szkole przedstawiciele IPN złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji Topoli przez Niemców 28 stycznia 1944 r.

do góry