Nawigacja

Aktualności

Komuniści w drodze po władzę. Panel dyskusyjny – Kielce, 23 marca 2022

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na panel dyskusyjny „Komuniści w drodze po władzę. Zawłaszczanie struktur państwowych i zniewolenie społeczeństwa polskiego” – 23 marca 2022 r., godz. 17.00, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5.

W dyskusji wezmą udział: dr hab. prof. UJK Grzegorz Miernik (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego), dr Marzena Grosicka (Delegatura IPN w Kielcach), dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki (Delegatura IPN w Kielcach).

Uczestnicy spotkania będą rozmawiać o tym, w jaki sposób komuniści wprowadzali w Polsce swoje rządy i dlaczego musieli sfałszować referendum oraz wybory, by sięgnąć po władzę. Prelegenci przybliżą sytuację polityczną woj. .kieleckiego po zakończeniu II wojny światowej, działalność opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także przebieg i wyniki wyborów do Sejmu Ustawodawczego z 19 stycznia 1947 r. Poruszona zostanie kwestia aktywności podziemia niepodległościowego w regionie oraz akcji podejmowanych przez Żołnierzy Wyklętych. Prelegenci omówią również postawy mieszkańców Kielecczyzny po zakończeniu okupacji niemieckiej oraz proces zawłaszczania struktur państwowych i zniewolenie społeczeństwa polskiego przez komunistów.

do góry