Nawigacja

Aktualności

Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” – Sandomierz, 1 marca 2022

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2022 r. Delegatura IPN w Kielcach wraz z Sandomierskim Centrum Kultury zapraszają do kina „Starówka” na bezpłatną projekcję spektaklu telewizyjnego „Golgota Wrocławska”, w reż. Jana Komasy.

O godz. 13 rozpocznie się pokaz dla młodzieży sandomierskich szkół średnich. Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie Roberta Piwko z Delegatury IPN w Kielcach poświęcone podziemiu antykomunistycznemu oraz funkcjonowaniu komunistycznego aparatu represji.
Mieszkańców Sandomierza zapraszamy na projekcję o godz. 20.

„Golgota Wrocławska” to jeden z najlepiej ocenianych i ciągle aktualnych utworów wyprodukowanych w ramach teatralnej Sceny Faktu. Akcja spektaklu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. W pierwszej obserwujemy wydarzenia, do których doszło na przełomie lat 40. i 50. XX wieku we Wrocławiu. Przez pryzmat losu trójki bohaterów poznajemy realia funkcjonowania komunistycznego aparatu represji, brutalności funkcjonariuszy UB oraz uległości i dyspozycyjności pracowników wojskowego wymiaru sprawiedliwości. Co jakiś czas widzowie przenoszą się do rzeczywistości lat 90. XX wieku. Poznają młodego wykładowcę Krzysztofa, przygotowującego rozprawę doktorską o zbrodniach komunistycznych. Poznajemy go w momencie, gdy w materiałach archiwalnych natrafia na niewysłane, pożegnalne listy napisane przez skazanych. Projekt naukowy staje się wówczas coraz bardziej działaniem na rzecz przypomnienia sylwetek osób zamordowanych przez przedstawicieli władzy komunistycznej, a misja doręczenia niewysłanych listów – okazją do odbycia emocjonalnych spotkań z członkami rodzin ofiar systemu.

Reżyserem spektaklu jest Jan Komasa, twórca znany z filmów fabularnych: „Sala samobójców” (2011), „Miasto 44” (2014), „Boże Ciało” (2019), „Sala samobójców. Hejter” (2020). Autorami scenariusza są Piotr Kokociński i Krzysztof Szwagrzyk. W postacie bohaterów i antybohaterów „Golgoty…” wcieliła się plejada znanych aktorek i aktorów: Katarzyna Maciąg, Kinga Preis, Marcin Czarnik, Adam Ferency, Piotr Głowacki, Marcin Sztabiński i Adam Woronowicz.

Z powodu pandemii koronawirusa liczba dostępnych miejsc w sali kina „Starówka” została zmniejszona do 30 proc. (14 miejsc). Dodatkowe miejsca ponad limit tylko dla osób zaszczepionych, które posiadają ważny unijny certyfikat. Prosimy zainteresowanych o wcześniejsze zgłoszenie organizatorowi swojej obecności – tel. 15 832 29 64, e-mail: kontakt@kinostarowka.com.pl lub osobiście w siedzibie Sandomierskiego Centrum Kultury ul. Rynek 25/26.

do góry