Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy o Janie Piwniku „Ponurym” – Kielce, 14 lutego 2022

W ramach obchodów 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Delegatura IPN w Kielcach przygotowała wystawę, której bohaterem jest płk Jan Piwnik „Ponury”. Otwarcie odbędzie się 14 lutego 2022 r. o 11.30 na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Syn Ziemi Świętokrzyskiej, był jednym z najsłynniejszych cichociemnych, żołnierzem ZWZ-AK, niezwyciężonym dowódcą oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie i nieugiętym bohaterem Nowogródczyzny. Urodzony tuż przed wybuchem I wojny światowej i wychowany w niepodległej Polsce, całe swoje życie podporządkował służbie ojczyźnie. W czasie pokoju była to służba w Policji Państwowej, z której wywiązywał się wzorowo, za co dosłużył się stopnia aspiranta. W czasie II wojny światowej, czy walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, na Kielecczyźnie czy na Kresach Wschodnich, zawsze był gotów na największe poświęcenie. „Serca, ducha i miłości Ojczyzny z Polaków nie wydrzesz” – mówił. Zginął jak żołnierz, w czasie walki z Niemcami w 1944 r.

Wystawa prezentowana będzie do 11 marca 2022 r. na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ekspozycja powstała w ramach projektu „biografii elementarnych”, którego celem jest prezentowanie wystaw o postaciach ważnych dla polskiej historii.

do góry