Nawigacja

Aktualności

Kieleckie obchody 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w Armię Krajową

14 lutego 2022 r. w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Obchody rozpoczęła msza święta w bazylice katedralnej w Kielcach. Następnie uczestnicy przeszli na skwer im. Żeromskiego, gdzie przed pomnikiem Armii Krajowej odbyła się główna część uroczystości.

Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita podkreśliła, że pamięć o wydarzeniach z 1942 r. jest niezwykle ważna. – Przede wszystkim jest to wielkie dziedzictwo historyczne. Żołnierze walczyli o wolność i suwerenność naszego kraju. Stawiali opór w kleszczach dwóch totalitaryzmów. Byli wierni wartościom takim jak Ojczyzna, ale także tym idącym szerzej, jak godność drugiego człowieka. To wszystko skupiało się w idei Armii Krajowej i wszystkich formacji, które były przed nią i weszły w jej skład – powiedziała naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy o Janie Piwniku „Ponurym”, przygotowanej przez Delegaturę IPN w Kielcach. Bohaterem ekspozycji jest jeden z najsłynniejszych cichociemnych, żołnierz ZWZ-AK, niezwyciężony dowódca oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie i Nowogródczyźnie. Wystawa będzie prezentowana do 11 marca 2022 r.

Organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Kielce wraz z Delegaturą IPN w Kielcach, prezydentem Kielc, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Garnizonem Kielce oraz 10. Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Jan Piwnik „Ponury”

Urodzony tuż przed wybuchem I wojny światowej i wychowany w niepodległej Polsce, całe życie podporządkował służbie ojczyźnie. W czasie pokoju była to służba w Policji Państwowej, w czasie II wojny światowej, niezależnie czy walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, na Kielecczyźnie czy na Kresach Wschodnich, zawsze był gotów na największe poświęcenie. „Serca, ducha i miłości Ojczyzny z Polaków nie wydrzesz” – mówił. Zginął jak żołnierz, w czasie walki z Niemcami w 1944 r.

Jan Piwnik „Ponury” – wystawa w wersji online

do góry