Nawigacja

Aktualności

Audycja „Bohaterowie stanu wojennego: Michał Płoski” – Radio Kielce, 26 grudnia 2021, godz. 7.40

  • Michał Płoski
    Michał Płoski

Ostatnia audycja z cyklu „Bohaterowie stanu wojennego” dotyczyć będzie bibliotekarza Michała Płoskiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po latach opowiedział m.in. jak wyglądało Boże Narodzenie w ośrodku odosobnienia na kieleckich „Piaskach”.

Michał Płoski pełnił funkcję kierownika Biblioteki Głównej Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Zajmował się pozyskiwaniem niezależnych wydawnictw, które następnie były udostępniane wszystkim osobom chcącym czytać drugoobiegowe książki.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. został internowany. Podobnie jak wielu innych działaczy z regionu świętokrzyskiego trafił do ośrodka odosobnienia na kieleckich „Piaskach”, gdzie spędził Wigilię, święta i Nowy Rok.

Msza odprawiona w drugi dzień świąt była dla internowanych niezwykłym przeżyciem. Michał Płoski wspominał, że nie było możliwości, by wszyscy internowani się wyspowiadali: – Absolucja ogólna proszę księdza. Ksiądz nam jej udzielił – jak żołnierzom na wojnie. Ta msza miała niezwykłą temperaturę. Ludzie nie widzieli się od 13 grudnia, na znak pokoju wszyscy się ściskali. Był to bardzo wzruszający moment.

Michał Płoski w czerwcu 1982 r. uczestniczył w zbiorowej głodówce protestacyjnej internowanych na kieleckich „Piaskach”. Latem przewieziony został do Nowego Łupkowa, gdzie przetrzymywano go do 22 lipca 1982 r. Po opuszczeniu ośrodka odosobnienia, podobnie jak wielu innych internowanych, nie mógł znaleźć pracy. Dzięki pomocy bp. Mieczysława Jaworskiego, wraz z Edmundem Sarną zatrudniony został do prac porządkowych na cmentarzu parafii katedralnej w Kielcach.

Michał Płoski uczestniczył w mszach za ojczyznę w kieleckiej katedrze oraz kościele św. Trójcy. Razem z Edmundem Sarną organizował jasełka oraz wielkopostne widowiska w kościele Chrystusa Króla na Baranówku. Czasem czytał w kościołach wiersze z okresu internowania.
Cykl słuchowisk „Bohaterowie stanu wojennego” powstał we współpracy kieleckiej delegatury IPN i Radia Kielce.

do góry