Nawigacja

Aktualności

„Siła miłości”. Koncert pamięci ofiar KL Ravensbrück w setną rocznicę urodzin dr Wandy Półtawskiej

8 listopada 2021 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbył się koncert „Siła miłości”, poświęcony pamięci kobiet więzionych w KL Ravensbrück. Gościem honorowym wydarzenia była dr Wanda Półtawska, jedna z więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego, która 2 listopada skończyła sto lat. Koncert był transmitowany na stronie IPN.

List gratulacyjny skierował do dostojnej Jubilatki prezes IPN dr Karol Nawrocki. „Chylę czoła przed czystością Pani ducha, przed jego hartem i niezłomnością. To tam, za drutami Ravensbrück, doświadczyła Pani prawdziwego piekła na ziemi, a jednak zdołała Pani przetrwać i nieść pociechę współwięźniarkom. [...] Po zakończeniu wojny stała się Pani jednym ze świadków historii, Ocalałą. Dzięki Pani świadectwu pamięć o niezwykłych, dzielnych kobietach poddanych wynaturzonym eksperymentom – nigdy nie zniknie” – napisał prezes IPN.

List odczytał zastępca prezesa Instytutu dr Mateusz Szpytma. Obecni byli także dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał i jego zastępca Cecylia Radoń, dyrektor katowickiego IPN dr Andrzej Sznajder i dr Jarosław Szarek, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN, prezes Instytutu w poprzedniej kadencji. Koncert przygotowało Stowarzyszenie Prawy Brzeg, Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück oraz IPN. Całość wyreżyserował i poprowadził Andrzej Róg.

Podczas wieczoru w muzeum Manggha usłyszeliśmy wiersze byłych więźniarek KL Ravensbrück. Wystąpiły: Desisława Christozowa-Gurgul, Małgorzata Drzał, Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Monika Kępka, Kamila Klimczak, Maria Lamers, Ewa Landowska, Joanna Pocica-Bajer i Ewa Romaniak. Akompaniament – zespół Piwnica św. Norberta, kierownictwo muzyczne – Stefan Błaszczyńsk.

Patronatem honorowym objęli koncert: prezes IPN, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda małopolski i marszałek Województwa Małopolskiego.

Mecenasi koncertu: Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małopolski Urząd Wojewódzki i Województwo Małopolskie.

Partnerzy koncertu: Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Piwnica św. Norberta, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Patronat medialny: TVP3 Kraków, Radio Kraków i „Gość Niedzielny”.

Wanda Półtawska z d. Wojtasik

Urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Przed wojną kształciła się w szkole Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Należała do IV Lubelskiej Drużyny Żeńskiej im. Orląt Lwowskich.

W czasie wojny działała w konspiracyjnym zespole łączniczek i kurierek pod komendą Marii Walciszewskiej (komendantki konspiracyjnej Chorągwi Lubelskiej). 17 lutego 1941 r. została aresztowana przez gestapo. Po ciężkim śledztwie osadzono ją w areszcie na zamku w Lublinie. Stamtąd, 21 września 1941 r., jako zaocznie skazaną na śmierć, została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Była jedną z 74 Polek poddanych tam pseudomedycznym operacjom.

13 lutego 1945 r. transportem oświęcimskim, pod innym nazwiskiem, wyjechała z KL Ravensbrück, co uratowało ją przed egzekucją. Trafiła do podobozu Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 2 maja 1945 r. Po ucieczce załogi podobozu odzyskała wolność i wróciła do Polski.

Jesienią 1945 r. rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 1964 obroniła doktorat w zakresie psychiatrii. 31 grudnia 1947 r. wyszła za mąż za Andrzeja Półtawskiego. Pracowała jako lekarz psychiatra, jednocześnie wykładając medycynę pastoralną w Krakowie, a później w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1981-1984). Była organizatorką i kierowniczką Instytutu Teologii Rodziny, ekspertem oraz członkiem m.in. Papieskiej Akademii Życia.

Została odznaczona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie”. Jest Damą Orderu Orła Białego, posiada przyznawane przez IPN tytuły Świadek Historii i Kustosz Pamięci Narodowej.

do góry