Nawigacja

Aktualności

„Archiwalna środa”. Maciej Jakubowicz – „z przekonania ortodoksyjny konserwatysta”

27 października 2021 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyło się spotkanie z cyklu „Archiwalne środy”. Poświęcone było Maciejowi Jakubowiczowi, przewodniczącemu Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie i jego zmaganiom z PRL-em.

Michał Zajda z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie przedstawił prelekcję i zaprezentował dokumenty. Gościem specjalnym spotkania, które poprowadził naczelnik archiwum krakowskiego IPN Rafał Dyrcz, był Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Maciej Jakubowicz (1911-1979)

Z urodzenia wadowiczanin, oficer rezerwy 12. Pułku Piechoty Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. (dowódcza plutonu ciężkich karabinów maszynowych), więziony przez Niemców w Wiśniczu Nowym i katowni przy ul. Montelupich w Krakowie, deportowany do KL Plaszow, zdołał uciec i ukrywał się wraz z żoną oraz synem w okolicach Dobczyc. Po Holokauście odbudowywał żydowską społeczność Krakowa, pełniąc przez wiele lat funkcję przewodniczącego Kongregacji Wyznania Mojżeszowego.

Uwagę funkcjonariuszy bezpieki zwracała jego jednoznaczna postawa i poglądy. Scharakteryzowali go jako „z przekonania ortodoksyjnego konserwatystę”. Nie uszła uwagi SB bliska znajomość łącząca Macieja Jakubowicza z innym wadowiczaninem, którego działalność i postawa również spędzała bezpiece sen z powiek – metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą. Represje wobec Jakubowicza osiągnęły apogeum w 1968 r., gdy postawiono go przed sądem i skazano na ponad rok więzienia. SB inwigilowała go aż do śmierci.

Maciej Jakubowicz był powszechnie szanowany i lubiany w Krakowie. To również dzięki niemu krakowski Kazimierz jest obecnie tak chętnie odwiedzany przez turystów.

 

do góry