Nawigacja

Aktualności

Na kieleckiej Kadzielni odsłonięto pomnik Matki Polki Sybiraczki

Pomnik Matki Polki Sybiraczki, upamiętniający kobiety zesłane ze swoimi rodzinami na Syberię, stanął na skwerze Pamięci Ofiar Katynia na kieleckiej Kadzielni. Jednym z fundatorów monumentu, który odsłonięto 23 października 2021 r. był krakowski IPN.

Uroczystość ku czci polskich matek zesłanych w głąb „nieludzkiej ziemi”, więzionych w obozach sowieckiego gułagu, rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym w Kielcach. Następnie zebrani przeszli pod pomnik na Kadzielnię. Podczas uroczystości Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN odczytała list, który do uczestników wydarzenia skierował dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Odsłonięciu monumentu towarzyszyła modlitwa za wszystkich, którzy zmarli na wschodzie. Zabrzmiała salwa honorowa, złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość zakończyło odegranie „Hymnu Sybiraków”.

Pomnik Matki Polki Sybiraczki to wykonana z brązu rzeźba autorstwa Sławomira Micka. Przedstawia matkę z małym dzieckiem na ręku oraz stojącym, przytulonym do niej kilkuletnim synem, trzymającym tobołek. Upamiętnia matki, które w niewoli przyjęły na siebie trud i obowiązek utrzymania swoich dzieci i rodzin, w ekstremalnych warunkach życia w łagrach.

Organizatorami wydarzenia byli Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki w Kielcach oraz Komitet Budowy Pomnika Matki Polki Sybiraczki.

do góry