Nawigacja

Aktualności

Zaduszki Kajetanowskie (Świętokrzyskie) – 24 października 2021

Delegatura IPN we współpracy z parafią Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce i Szkołą Podstawową im. AK w Kajetanowie zapraszają na Zaduszki Kajetanowskie – modlitwę i spotkanie edukacyjne poświęcone wojnie obronnej 1939 r. na Kielecczyźnie. 24 października 2021 r. (godz. 15) wykład, zatytułowany „Bitwa pod Kajetanowem 5-7 września 1939 r.”, przybliżający walki grupy „Kielce” pod Kajetanowem i Barczą wygłosi Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach.

Bitwa była preludium starcia pod Iłżą. Pod Kajetanowem, Barczą, Dąborwą i Zagnańskiem, na olbrzymim terenie, walczyła grupa operacyjna „Kielce” pod dowództwem płk. Kazimierza Glabisza, który od naczelnego wodza Edwarda Rydza-Śmigłego 3 września 1939 r. otrzymał rozkaz utworzenia tej formacji.

Batalia trwała trzy dni. Od godzin południowych 5 września, kiedy Niemcy po zajęciu Kielc przystąpili do marszu na północ i spotkali się z bardzo zaciętym oporem ze stromy Polaków. Kilka kolejnych akcji ofensywnych Niemców nie przyniosło rezultatu, wobec czego 6 września przed południem dokonali dwóch potężnych manewrów oskrzydlających i główne uderzenie zostało skierowane przez Niewachlów, Tumlin, Kostomłoty w okolice Kajetanowa i Wiśniówki. To właśnie w tym miejscu 6 września aż do poranka następnego dnia toczyła się zacięta bitwa.

Z górnej części Kajetanowa zostały zgliszcza. Miejscowość trzy razy przechodziła z rąk do rąk. Po zaciętych walkach polskie oddziały musiały się wycofać. Te, którym się to udało, dołączyły do polskich sił, które 8-9 września walczyły pod Iłżą.

Koleje losu polskich żołnierzy były różne. Część poległa. Ponad 80 spoczywa na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku. W okolicznych lasach jest jeszcze wiele anonimowych mogił.

Zbiórka uczestników – uczniów Szkoły Podstawowej w Kajetanowie i osób zainteresowanych tematem – o godz. 15 w Kajetanowie. Stamtąd udadzą się do miejscowości Barcza, gdzie uporządkują mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z Grupy „Kielce” (m.in. 64, 65, 66, 93 i 154 pułków piechoty oraz 55 pułku artylerii lekkiej), poległych w trakcie wojny obronnej 1939 r. w rejonie Kajetanowa, Barczy i Zagnańska. Modlitwę w intencji poległych poprowadzi proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce ks. Marek Blady.

  • Mogiła nieznanego żołnierza WP poległego we wrześniu 1939 r. w lesie koło Barczy
    Mogiła nieznanego żołnierza WP poległego we wrześniu 1939 r. w lesie koło Barczy
  • Cmentarz w Zagnańsku. Zbiorowy grób żołnierzy WP z Grupy „Kielce” poległych w bitwie pod Kajetanowem i Barczą
    Cmentarz w Zagnańsku. Zbiorowy grób żołnierzy WP z Grupy „Kielce” poległych w bitwie pod Kajetanowem i Barczą
  • Pomnik w Lekominie poświęcony żołnierzom WP z Grupy „Kielce”
    Pomnik w Lekominie poświęcony żołnierzom WP z Grupy „Kielce”
do góry